Krāslavā sagatavos nozares darba tirgus prasībām daudz atbilstošākus speciālistus

Laikā, kad ne tikai Latvijas lauku reģionos, bet arī Rīgā daļa skolu cīnās par izdzīvošanu, ļoti labu piemēru, kā, veiksmīgi sadarbojoties ar pašvaldību, iespējams attīstīties arī šobrīd, demonstrē Profesionālās izglītības kompetences centra nodaļas Rīgas Valsts tehnikuma (RVT) Kokapstrādes nodaļas Krāslavas filiāle. Pateicoties Krāslavas novada domes atbalstam, šā gada vasarā pabeigta mācību ražošanas bāzes izbūve, kurā turpmāk būs iespējams sagatavot mūsdienu kokapstrādes nozares darba tirgus prasībām daudz atbilstošākus speciālistus. Lai tas būtu iespējams, veiktas arī izmaiņas mācību programmā.

Pirmais atbalsts tika sniegts jau 2002.gadā, kad Krāslavas pilsētas dome izstrādāja projektu Kokapstrādes attīstības veicināšana Latgalē, kā rezultātā skolas vajadzībām tika iegādāti kokapstrādes darbgaldi 140 000 eiro vērtībā. Tam sekoja Krāslavas rajona padomes projekts „Nodarbinātības veicināšana Krāslavas rajonā”, kura ietvaros skola tika pie papildu darbgaldiem 30 000 latu vērtībā. Arī pērn Krāslavas novada domes realizētais projekts „Jauna izglītības pakalpojuma izveide Krāslavas novada profesionālās un mūžizglītības attīstībai kokapstrādes jomā” skolai ļāva iegādāties 11 datorus 15 000 eiro vērtībā, kas šobrīd dod iespēju audzēkņiem izstrādāt mēbeļu rasējumus, lietojot Auto CAD un Autodesk Inventor programmas.

Par krasu pavērsiena punktu RVT Krāslavas filiāles dzīvē noteikti var uzskatīt 2007.gadu, kad Krāslavas novada dome iedalīja telpas Krāslavas Varavīksnes vidusskolā, kas tiek finansēta no pašvaldības budžeta. Pretī vidusskola saņem RVT audzēkņu gatavotas mēbeles – solus, galdus, kā arī durvis un logus, kas izmaksā vien materiāla cenu.  Arī Krāslavas domes ēkā gandrīz visiem kabinetiem ir RVT Krāslavas filiāles audzēkņu gatavotas durvis, kas, nenoliedzami, ir lieliska papildu motivācija pašiem skolēniem – apziņa, ka viņu izstrādājumus tiešām reāli izmantos.

Šobrīd RVT tiek gatavoti speciālisti atbilstoši trešajam profesionālās kvalifikācijas līmenim pēc programmas “Kokapstrādes tehnoloģijas un izstrādājumu izgatavošana”, kurā tiek iegūta kvalifikācija “Koka izstrādājumu ražošanas tehniķis”. Mācību programmā veikto pārmaiņu rezultātā 1.kursā ieviests jauns priekšmets “Praktiskā ķīmija”, kurā skolēni apgūs konkrētu apdares materiālu, šķīdinātāju, laku un krāsu iespējamo savietojamību no ķīmiskā viedokļa, kā arī to lietojumu ražošanā. Paplašināts 2.kursa priekšmets “Koka izstrādājumu konstruēšana”, tajā ieļaujot Auto CAD un Autodesk Inventor programmu apgūšanu. 3.kursā ieviests jauns priekšmets “Datorvadāmas darbmašīnas un iekārtas”, kura ietvaros tiks sniegtas zināšanas par programmu veidošanu un datu apstrādi datorvadāmajās darbmašīnās. Savukārt  4.kursā topošajiem speciālistiem būs iespēja kvalifikācijas prakses ietvaros veikt simulācijas detaļu izgatavošanā un apstrādē.

 

Avots: žurnāls “Baltijas Koks” (septembris, 2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *