Augustā koksnes un tās izstrādājumu eksports palielinājies līdz 88,6 milj. latu

Šā gada augustā no Latvijas produkcija eksportēta 534,6 miljonu latu apmērā, kas ir gandrīz par 7 miljoniem latu vairāk, nekā iepriekš sasniegtais augstākais rādītājs šā gada maijā. Gada laikā eksports pieaudzis par 27%, kamēr imports – par gandrīz 20%.

„Šī ir līdz šim straujākā eksporta izaugsme, kas pierāda Latvijas uzņēmēju spēju būt elastīgiem un lieliski piemēroties mainīgiem ārējā tirgus apstākļiem,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Būtiska ietekme uz eksporta kāpumu mēneša laikā bijusi graudaugu kultūru eksportam, kam gan raksturīga sezonalitāte. Augsti apjomi sasniegti arī minerālproduktu, dzelzs un tērauda izstrādājumu eksportā. Savukārt koksnes eksportā pēdējos mēnešos vērojama pieauguma tempu mazināšanās, kas saistīta ar koksnes izstrādājumu pieprasījuma kāpumu vietējā tirgū, tādēļ turpmāks koksnes izstrādājumu eksporta apjomu kāpums galvenokārt būs atkarīgs no pievienotās vērtības paaugstināšanas koksnes pārstrādes procesā. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes operatīvajiem datiem, augustā koksne un tās izstrādājumi no Latvijas eksportēti 88,6 miljonu latu vērtībā, veidojot 16,6% no kopējās eksporta vērtības un dodot +79,2 miljonus eksporta un importa bilancei. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu šogad eksportēts par 4,4% vairāk, bet salīdzinājumā ar jūliju – par 10,4% vairāk. Eksporta kritumu jūlija mēnesī Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss skaidrojis ar remontu divās lielās kokzāģētavās un neapstrādātas lapu koksnes cenu pazemināšanos Eiropā līdz līmenim, kas vairs nesedz meža ciršanas izdevumus. K. Klauss piebildis, ka nozares aktualitāte ir ne tikai eksporta apjoma palielināšana, bet arī cīņa par tiesībām vismaz pretendēt uz mēbeļu izgatavošanu Nacionālās bibliotēkas jaunajai ēkai. Šāds pasūtījums sola nozarei četrus miljonus latu jeb Latvijas mēbeļu eksporta viena mēneša normu. Sākotnēji Latvijas mēbeļniekiem nav bijis pat cerību uz pasūtījumu, jo projekts paredzējis mēbeles no Kanādas kļavas (tas nav obligāti Kanādā audzis koks, bet preču zīme, kāda jau rotā bibliotēkas grīdu), ko Latvijā neapstrādā, bet tagad federācija ieguvusi kaut aizejošās valdības kultūras ministres Sarmītes Ēlertes parakstītu vēstuli, ka tikšot izsludināts konkurss uz bērza mēbelēm.

Paredzams, ka nākamajos mēnešos Latvijas eksporta pieauguma tempi mazināsies, ko noteiks gan pagājušā gada augstais eksporta bāzes efekts, gan arī lēnāka pasaules ekonomikas izaugsme un līdz ar to sagaidāmais globālās tirdzniecības tempu kritums.

 

Avots:www.fm.gov.lv

“Nozare.lv”, www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *