Eksperts: malkas cenas arī oktobrī saglabājušās neraksturīgi zemas

Saglabājot kopš vasaras vidus piedzīvoto rudenim neraksturīgo 8% kritumu, malkas cenas vēl arvien palikušas nemainīgas, informē Latvijas biokurināmā ražotāju asociācijas “Latbionrg” valdes loceklis Didzis Palejs. Viņš norāda, ka salīdzinājumā ar jūlija beigām patlaban, sākoties rudenim, malkas cenas nokritušās pat par 1,5 latiem, līdz aptuveni 16 latiem kubikmetrā. Arī ārējos tirgos malkas cenas palikušas nemainīgas, taču arī nekāpj. “Kopumā šogad malkas cenas varētu kāpt par aptuveni 5%, taču ne vairāk,” piebilst Palejs. Cenu krituma iemesls ir ārējo tirgu pieprasījuma samazinājums pēc bērza papīrmalkas, kas nozīmē, ka pieaug malkā izmantojamās koksnes apjoms. To ietekmējusi Skandināvijas kompāniju politika, kas Baltijas reģionu izmanto kā balansu savam papīrmalkas tirgum, un patlaban to neiepērk.

Papīrmalkas cenas patlaban skujkoku papīrmalkai ir 26 lati kubikmetrā, bērza papīrmalkai – 24 lati kubikmetrā. Šķeldas cenas eksporta tirgos mazliet cēlušās līdz 14 eiro (9,8 lati) par megavatstundu. Granulas ilgtermiņa piegādes līgumu dēļ saglabājušas nemainīgu cenu līmeni – 120 eiro (84 lati) tonnā.

Kā liecina Zemkopības ministrijas Meža resursu departamenta provizoriskie dati, Latvijas kurināmās koksnes eksporta vērtība šā gada pirmajos astoņos mēnešos augusi par 4,5% un sasniegusi 91,8 miljonus latu. Vislielāko daļu no enerģētiskās koksnes eksporta veidojušas 550 900 tonnas zāģskaidu, kas izvestas 39,835 miljonu latu vērtībā (+11,7%) un 1,21 miljons tonnu šķeldu, kas izvestas 33,99 miljonu latu vērtībā (+21,1%). Savukārt apaļkoku malkas eksports šogad samazinājies gan apjoma (-35,3%), gan vērtības izteiksmē (-25,4%), sastādot 17,97 miljonus latu.

 

Avots:www.delfi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *