Somijas biodegvielas ražotājs “Vapo Oy” samazinās granulu ražošanas jaudas

Somijas kompānija “Vapo Oy” nāca klajā ar paziņojumu par plāniem slēgt trīs granulu rūpnīcas Somijā un samazināt ražošanas jaudas atlikušajās rūpnīcās. Īstenoto pasākumu rezultātā kopējā koksnes granulu ražošanas jauda samazināsies no līdzšinējiem 900 000 tonnu līdz 500 000 tonnu gadā. Kompānijas vadība pieņemto lēmumu pamatojusi ar piedāvājuma pārpalikuma veidošanos Eiropas granulu tirgū, pieaugušajām transporta izmaksām un izejvielu cenām Skandināvijā, un neadekvātajām realizējamās produkcijas pārdošanas cenām, kādēļ jaudu nepilnīga noslodze ilgākā termiņā kompānijai vairs nav finansiāli izdevīga.

Līdz ar trīs mazāko granulu rūpnīcu slēgšanu kopējā granulu ražošanas jauda Somijas rūpnīcās samazināsies par aptuveni 175 000 tonnu gadā. Savukārt atlikušajās „Vapo Oy” rūpnīcās biokurināmā izlaides un ražošanas jaudu samazināšana plānota 225 000 tonnu apjomā. Attiecībā uz šo gan galīgais lēmums tiks pieņemts tuvāko pāris nedēļu laikā, pēc tam, kad tiks izvērtēta izejvielu pieejamība un saražotās gatavās produkcijas noieta iespējas.

Patlaban Somijas kompānijai „Vapo Oy” pieder astoņas granulu rūpnīcas Somijā, četras rūpnīcas Zviedrijā un divas Polijā un Dānijā. Ar līdzšinējo jaudu – 900 000 tonnu gadā – „Vapo Oy” pēc Vācijas kompānijas „Germany Pellets” ir otrs lielākais koksnes granulu ražotājs Eiropā.

Kopš 2000.gada, cerot, ka atjaunojamie energoresursi  drīzumā aizstās fosilo kurināmo, kompānija koksnes granulu rūpniecībā investējusi gandrīz 90 miljonus eiro. Taču tirgus pieprasījums gadu gaitā nav attaisnojis uz šo biznesu liktās cerības, un kopš granulu ražošanas uzsākšanas „Vapo Oy” kopējie zaudējumi šai jomā sasnieguši aptuveni 40 miljonus eiro.

2011.gada pirmajos sešos mēnešos „Vapo Oy” kopējie gūtie ienākumi sastādīja 418 miljonus eiro (+8%), operatīvā peļņa – 30,8 miljonus eiro (-1%). Tostarp granulu apgrozījums sastādīja 53,4 miljonus eiro (+1,3%), savukārt operatīvie zaudējumi šai biznesā sasniedza 6 miljonus eiro (+63%), lai gan šogad pirmajā pusgadā tika saražots par ~10% vairāk granulu (308,0 tūkst. t) nekā pērn. Tāpat peļņa šogad netika gūta arī no darbības kompānijas struktūrvienībā „Vapo Timber”.

 

Avots:www.vapo.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *