Pieprasījums eksporta tirgos sekmē granulu rūpniecības attīstību ASV

Šogad Ziemeļamerikā  darbību uzsākušas vairākas jaunas koksnes granulu rūpnīcas. Ņemot vērā ekspertu prognozēto, ka turpmākajos gados pieprasījums pēc granulām pieaugs ne tikai Eiropā, bet arī Āzijā un Ziemeļamerikā, Kanādas rietumos un ASV austrumdaļā plānota vēl vairāku jaunu granulu rūpnīcu būvniecība.

Eiropa līdz šim vairāku gadu garumā Ziemeļamerikas granulu ražotājiem bijusi lielākais eksporta tirgus. 2010.gadā no ASV un Kanādas uz Eiropu kopumā tika piegādāti aptuveni 1,5 miljoni tonnu granulu.

Saskaņā ar Eiropas enerģētikas politiku, kas paredz līdz 2020. gadam panākt 20% atjaunojamo enerģijas avotu īpatsvaru kopējā Eiropas Savienības energopatēriņā, gan īstermiņā, gan ilgtermiņā raugoties, pieaugoša patēriņa tendence šai reģionā, sagaidāms, saglabāsies arī turpmāk. Šeit jāpiemin Vācijas jaunuzstādītais mērķis – līdz 2022.gadam pilnībā atteikties no atomenerģijas izmantošanas, kas nozīmē atjaunojamās enerģijas, tostarp arī koksnes biomasas, pieprasījuma palielināšanos. Arī Āzijā pieprasījums pēc ‘zaļās enerģijas’ sācis pieaugt, iezīmēm liecinot, ka šis tirgus ir perspektīvs. Piemēram, Dienvidkorejas jaunā politika paredz līdz 2020.gadam samazināt CO2 izmešu daudzumu par 30%, tai pašā laikā koksnes granulu patēriņu šai laika periodā palielinot līdz pieciem miljoniem tonnu gadā. Pēc Fukušimas atomelektrostacijas krīzes koksnes biomasas patēriņa pieaugums tuvāko pāris gadu laikā gaidāms arī Japānā.

Līdz šim lielākais granulu apjoms uz Eiropu tika piegādāts no Britu Kolumbija. Iepriekšminētās tendences sekmējušas jaunu apjomīgu granulu rūpnīcu būvniecības uzsākšanu arī ASV dienvidaustrumos, kur vairumu saražotās produkcijas plānots eksportēt uz Eiropu. Sekojot pieaugošajam pieprasījumam no sadarbības partneriem ASV un Eiropā, piemēram, Ziemeļkarolīnas štatā līdz 2012.gada beigām tiks pabeigta rūpnīcas būvniecība, kur gadā plānots saražot līdz 400 000 kubikmetru tonnu koksnes granulu. Tādējādi vadošā biodegvielas ražotāja ASV – uzņēmuma „Enviva” piederošajās rūpnīcās pēc šī projekta realizācijas kopējais ikgadēji saražotais granulu apjoms pārsniegs 750 000 tonnu. Savukārt kokmateriālu un granulu ražošanas uzņēmums „F.E. Wood & Sons” eksportam uz Eiropu līdz 2013.gadam ASV ziemeļaustrumos plāno uzbūvēt 80 miljonus dolāru vērtu koksnes granulu ražošanas rūpnīcu ar jaudu 300 000 tonnu gadā.

Jau ziņots, ka savas pirmās granulu rūpnīcas ASV būvniecību uzsācis Vācijas uzņēmums “German Pellets”. Topošajā rūpnīcā Teksasas štata austrumos eksportam gadā plānots saražot līdz 500 000 tonnu granulu. Biokurināmā ražošanu jaunajā rūpnīcā uzņēmums plāno uzsākt 2012.gada trešajā ceturksnī.

Jāatgādina, ka šā gada pirmajā pusē darbību uzsāka arī kompānijas “RWE Innogy” jaunuzceltā koksnes granulu ražotne Veikrosā (Džordžijas štata dienvidos). Projekta īstenošanā kopumā tika investēti aptuveni 120 miljoni eiro. Ražošanas jauda jaunajā granulu rūpnīcā – 750 000 tonnu gadā, tādējādi tā ir vislielākā šāda veida ražotne Ziemeļamerikā. Saražotā granulas pamatā tiek eksportētas uz Vācijas energokompānijai „RWE” piederošajām termoelektrostacijām Nīderlandē, tādējādi kāpinot tajās izmantotā biokurināmā īpatsvaru no 30% līdz 50%.

 

Avots:www.brighterenergy.org

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *