Ķīnas uzņēmumi aizvien aktīvāk iegādājas Latvijas kokmateriālu izejvielas

Lai apmierinātu savas rūpniecības pieprasījumu pēc izejvielām, Ķīnas uzņēmumi aizvien aktīvāk laužas Latvijas izejvielu tirgū, konkurējot ar vietējiem kokrūpniekiem par Latvijas zāģbaļķu iegādi, biznesa portālam “Nozare.lv” pastāstīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Šā gada astoņos mēnešos no Latvijas uz Ķīnu eksportēti 13 000 kubikmetru skujkoku zāģbaļķu.

Vienlaikus Klauss uzsver, ka Latvijas un Igaunijas rūpnieki, visticamāk, nenonāks tik sarežģītā situācijā kā Lietuvas kaimiņi, kuri esot saskārušies ar izejvielu deficītu, jo Latvijā un Igaunijā lielie meža īpašnieki esot lojālāki vietējiem ražotājiem. “Lai arī Latvijas zāģbaļķu eksports uz Ķīnu pašlaik ir skaitliski neliels, tomēr perspektīvā tas ir uzskatāms par nopietnu draudu Latvijas kokrūpniecības industrijai,” brīdina Klauss.

Tradicionāli lielāko zāģbaļķu apjomu Ķīnas pārstrādes uzņēmumi iepērkot Krievijā, taču, kopš Krievijas zāģbaļķiem piemērota augsta izvedmuita, ķīnieši meklējot alternatīvus izejvielas iegādes tirgus un pašlaik šī tendence esot ļoti jūtama Baltijas reģionā. Problēma neesot jaunums arī Centrāleiropā, kur Ķīnas uzpircēji izpērk lapu koku zāģbaļķus.

“Ķīna, šķiet, ir vienīgā valsts pasaulē, kura zāģbaļķus ieved šķietami neloģiskā veidā – ar konteineriem. Šāda situācija kļuvusi iespējama, jo Eiropā atrodas liels daudzums Ķīnas konteineru, kurus nepieciešams nogādāt atpakaļ. Lai konteineri uz Ķīnu netiktu vesti tukši, to īpašnieki piedāvā ļoti zemas cenas jebkādu preču pārvadāšanai, tāpēc transportēšanas izmaksas šādām zāģbaļķu konteineru kravām ir salīdzinoši nelielas, turklāt tās tiek kompensētas arī ar zemajām darbaspēka izmaksām,” skaidro federācijas izpilddirektors.

Ik gadu pieprasījums pēc izejvielām Ķīnas kokrūpniecībā pieaugot par 15% līdz 20%, tāpēc, lai apturētu nepārstrādātu zāģbaļķu aizplūšanu no reģiona, Eiropas kokrūpnieki pēc palīdzības plāno vērsties atbildīgajās Eiropas Savienības institūcijās.

 

Avots:”Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *