Meža īpašnieki iepazīstas ar koksnes energoresursu izmantošanu Zviedrijā

No 10. līdz 13. aprīlim Ziemeļvidzemes reģiona meža īpašniekiem projekta „Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” ietvaros bija iespēja doties uz Zviedriju, lai iepazītos ar šīs valsts pieredzi atjaunojamo koksnes energoresursu izmantošanā.

Zviedrijā ir trīs mežu īpašnieku asociācijas: Södra, Middle un East. Mežu īpašnieku piederība kādai no tām atkarīga no ģeogrāfiskā reģiona. Asociācijā Södra piedalās mežu īpašnieki, meža industrijas kompānijas  un citi biedri, – kopskaitā ap 51 000 biedru, padarot to par lielāko šāda veida asociāciju Zviedrijas dienvidos. Ik gadu Södra saražo ap 1,8 TWh bioenerģijas (plus vēl tā enerģijas daļa, ko Södra izlieto iekšējām vajadzībām), tādējādi tā ir piektais nozīmīgākais bioenerģijas ražotājs Zviedrijā. 2010.gadā produkcijas apjoms tika dubultots salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Viena smagā mašīna šķeldas (3 konteineri) nodrošina 5 mājsaimniecības ar gadam nepieciešamo enerģiju! Tiek rēķināts, ka no 1 ber m3 šķeldas var nopelnīt ap 100 SEK. Darbībā apskatāmais šķeldotājs darbojas ar jaudu 100 m3/h. Tā kā gada laikā ar to tiek sasmalcināti aptuveni 80 000 m3 šķeldas, agregāts atmaksājas 5 gadu laikā. Tāpat kā iepriekš redzētajam, arī šim šķeldotājam nepieciešama regulāra tehniska apkope – ik dienas nomaināmi vidēji 2 asmeņi, kas maksā ap 2000 SEK katrs, turklāt katra asmeņa nomaiņai nepieciešamas 15 – 20 minūtes.

Apskatāmajā vietējas nozīmes pašvaldības apkures centrālē darbojas divi atsevišķi boileri: viens – koksnes bioenerģijas iegūšanai un otrs, ievērojami lielāks – atkritumu dedzināšanai. Iepriekšējā sezonā izmantotas aptuveni 20 000 t koksnes šķeldas, ko pārsvarā piegādājis kooperatīvs Södra (80% no piegādēm). Atkritumu dedzināšana uzsākta kā ekonomiski izdevīgs darbības veids. 24 stundās tiek sadedzinātas ap 100 t atkritumu, bet gada laikā – ap 30 000 t. Atkritumu dedzināšanas boilerī temperatūra sasniedz 850° C. Centrālās apkures stacija neražo tvaiku, bet gan tikai silto ūdeni. Tā darbojas vidēji 7 mēnešus gadā; pārējā laikā notiek tikai stacijas apkope un minimālās jaudas uzturēšana, kas veido 15 % no uzņēmuma izdevumiem. Sezonas laikā saražotā siltuma pietiek, lai apgādātu vietējo industriju (~70 % no saražotā siltuma) un ap 900 mājsaimniecību. 1 MWH cena ir ap 800 SEK.

Kas izdevīgāk zviedru patērētājam – bioenerģija vai fosilais kurināmais? Piemērs: no 1 m3 naftas var iegūt ap 10 MWh enerģijas, kas kopumā izmaksā ap 14 000 SEK. Turpretim tā paša enerģijas daudzuma iegūšanai nepieciešamā koksne izmaksātu ap 2000 SEK. Tātad pie pašreizējām fosilo kurināmo cenām koksnes bioenerģija kļūst ekonomiski izdevīga.

 

Avots:www.mkpc.llkc.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *