Dekoratīvie koka sienas paneļi siltumizolācijas uzlabošanai iekštelpās

Dažādu materiālu un elementu izmantošana, lai iekštelpās uzturētu siltu omulību, ir senāka komforta uzlabošanas metode nekā ārsienu siltināšana. Mūsu apķērīgie senči saltumu mazināja, uzkarinot sienām pirmatnējus ekrānus – dekoratīvas vilnas segas, ko saucam arī par gobelēniem. Sienas segas vienlaikus bija lietišķās mākslas elements, siltumizolācijas slānis un mūra dzestrā starojuma ekrāns.

Vēl labāk par sienas segu ekranēšanai noder dekoratīvie koka sienas paneļi, kas joprojām redzami Vecrīgas īru krogos, Jūgendstila muzejā un pat Latvijas Saeimas sēžu zālē. Klasisko sienas paneli, kas nedaudz līdzīgs masīvkoka durvīm ar profilētiem pildiņiem, bieži izgatavo no masīva ozolkoka vai cita cēla materiāla. Atsevišķi sienas paneļi ir īsts kokgriezēju mākslas meistardarbs, izmantojot intarsiju, inkrustāciju, gleznojumus un kokgriezumus. Pēdējā laikā ar dārgo un kaprīzo cēlkoku tikai finierē priedi vai kokšķiedru plāksnes. Tā kā telpu izmēri ir dažādi, klasiskos dekoratīvos sienas paneļus izgatavo pēc pasūtījuma un kombinē ar nepieciešamo siltumizolācijas līmeni. Šādu darbu labprāt uzņemas katra kvalificēta mēbeļu darbnīca.

Savdabīgu sienas paneli var izveidot no vecām koka pildiņu durvīm, kurām noņemta krāsa. Viss atkarīgs no ieguldītā darba un gaumes, jo labi nostrādāts simtgadīgu durvju panelis var rotāt visgreznākos apartamentus. Durvis par velti vai malkas cenu var iegūt demontēšanai paredzētā mājā vai būvgružu šķirošanas laukumos. Galvenais, lai tās būtu taisnas (ar līkām un savērptām nekas prātīgs nesanāks). Viss durvju šiks parādās pēc krāsas noņemšanas, kad atsedzas dabiskā faktūra, kas laika gaitā pārklājusies ar skrāpējumiem, buktēm un citām kultūrzīmēm. Durvju paneli var montēt tieši pie sienas vai uz līstēm. Plākšņu saduri var veidot ar rievām vai tapām vai pat samontēt visu paneli un tad to piesliet pie sienas. Samontētam panelim piestiprina kājlīstes, augšējās profillīstes un veic gala korekciju.

Vienkāršu koka sienas paneli – ekrānu var izgatavot arī no speciālajiem spundētiem koka iekštelpu apdares dēļiem. Tie var būt vienā platumā, izgatavoti sērijveidā, vai izgatavoti dažāda platuma pēc pasūtījuma. Spunde nepieciešama, lai dēļi žūstot laika gaitā nešķobītos. Izgatavošanas materiāls visdažādākais: priede, egle, bērzs, liepa, melnalksnis, osis, ozols u. c. Sienas apdares dēļu mazākais standarta biezums ir 12 mm, tomēr, jo biezāki dēļi, jo ilgāk un vairāk telpā tie smaržos. Apdares dēļus montē uz sienai piestiprinātām horizontālām līstēm, starp kurām var ievietot siltinājumu.

“Guļbaļķu cienītāji izvēlas “blockhause” tipa apdares dēļus, kas imitē baļķu apaļumu. Pārtikuši cilvēki iekštelpas apšuj ar ciedru koka dēļiem,” stāsta “RB & B” projektu vadītājs Harijs Tučs, “jo to sveķi saturot prānu – dzīvības enerģiju”. Parastu priedes apdares dēļu cena ir no 4,5 Ls/m2, cēlkoka, biezāki un smalkāk apdarināti izmaksās dārgāk. Koka paneļu dabiskumu nevajag slēpt un apdarei labāk izmantot tādus dekoratīvos koka aizsarglīdzekļus kā, piemēram, lineļļa, vasks, vieglas beices vai lazējošas krāsas.

 

Avots: “Latvijas Avīze” (09.11.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *