Somijas ekonomisti nākamgad meža nozarē prognozē lejupslīdi

Saistībā ar finanšu krīzi eirozonā, ekonomiskās augšupejas tempu palēnināšanos eirozonas valstīs un to, ka vairumā Somijai nozīmīgajās eksporta valstīs ekonomikas pieaugums būs negatīvs, 2012.gadā meža nozarē Somijā gaidāma lejupslīde, prognozē Ekonomisko pētījumu institūts Pellervo Economic Research (Somija).

Saskaņā ar institūta ekonomistu veiktajām prognozēm, lielākais kritums gaidāms papīra rūpniecībā – ražošanas un eksporta apjomi 2012.gadā Somijā samazināsies par 5 – 8%. Papīra eksporta cenas visticamāk saglabāsies nemainīgas. Arī celulozes cenas, lai arī dolāru izteiksmē pazemināsies, pieaugošā pasaules tirgus (galvenokārt Ķīnas) pieprasījuma dēļ saglabāsies salīdzinoši augstā līmenī.

Somijā saražoto skujkoku zāģmateriālu apjoms šogad sagaidāms sasniegs 9,8 miljonus kubikmetru, kas ir par 4% vairāk nekā 2010.gadā. Par aptuveni 1% palielināsies gan zāģmateriālu eksports, gan pieprasījums vietējā tirgū. Savukārt 2012.gadā, prognozētās recesijas dēļ samazinoties būvniecības aktivitātei gan Somijā, gan citos nozīmīgos eksporta tirgos, zāģmateriālu eksports no Somijas sagaidāms samazināsies par aptuveni 2%. Būtisks zāģmateriālu eksporta cenu kritums gaidāms saistībā ar pieprasījuma samazināšanos Eiropā un nesamērīgi lielajām ražošanas jaudām. Attiecībā uz tirgus attīstību ārpus Eiropas, Pellervo institūta ekonomistu prognozes ir optimistiskākas.

Pateicoties ražošanas apjomu pieaugumam automašīnu rūpniecības industrijā, pieprasījums pēc saplākšņa šogad audzis, veicinot gan ražošanas, gan eksporta apjomu pieaugumu par aptuveni 10%. Arī 2012.gadā Somijas ekonomisti prognozē tālāku saplākšņa eksporta pieaugumu – par aptuveni 2%, savukārt saplākšņa eksporta cenu pieaugums prognozēts 6 – 7% apmērā.

Koksnes rūpnieciskais patēriņš 2012.gadā prognozēts 60 miljonu kubikmetru apmērā. Šogad prognozētais koksnes patēriņš – 61,4 miljoni kubikmetru. Savukārt neapstrādāto kokmateriālu imports pēc Somijas ekonomistu aplēsēm 2011. un 2012.gadā sastādīs aptuveni 13 miljonu kubikmetru gadā.

Krievijā līdzīgu prognožu veikšana meža nozarē nenotiek, ko neļauj arī valsts statistikas datu vākšanas sistēma, taču tiek pieļauts, ka arī Krievijā nākamgad meža nozarē gaidāms kārtējais ekonomiskais kritums, kas varētu izrādīties lielāks nekā Ziemeļeiropas valstīs galvenokārt pieaugošā vērtīgo koku sugu koksnes deficīta dēļ, pieaugošo energoresursu cenu un transporta izmaksu, korupcijas sloga u.c. iemeslu dēļ.

 

Avots:www.forestforum.ru

www.ptt.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *