Krievijas kokskaidu plātņu tirgus apjoms 2010.gadā palielinājies par 18%

Koksnes plātņu ražošana ir viens no visdinamiskāk attīstītajiem kokrūpniecības sektoriem Krievijā, kas saistīts ar pēdējos gados pieaugušo plātņu patēriņu būvniecības nozarē un mēbeļu rūpniecībā, liecina DISCOVERY Research Group šā gada oktobrī veiktais Krievijas koksnes plātņu un saplākšņa tirgus pētījums.

2009.gada rezultāti liecina, ka lielākos šī tirgus spēlētājus krīze ietekmējusi dažādi – daļa uzņēmumu, kas līdz tam strādājuši ar tehnoloģiski novecojušām iekārtām, darbību pārtrauca vispār, savukārt otra daļa uzņēmumu īstenoja dažādus optimizācijas pasākumus un paplašināja piedāvājuma klāstu. Patreizējos apstākļos vislabākajās pozīcijās atrodas nesen atvērtās lielās plātņu rūpnīcas, kurās uzstādītas mūsdienīgas ražošanas iekārtas. Ņemot vērā zemās izejvielu un energoresursu izmaksas, šo ražotāju produkcija ir konkurētspējīgāka arī ārējos tirgos. Aprēķini liecina, ka kokskaidu plātņu tirgus Krievijā 2009.gadā sastādīja 4,4 miljonus kubikmetru, bet jau 2010.gadā tirgus palielinājās par 18% līdz 5,2 miljoniem kubikmetru. Līdzīgā apjomā palielinājies arī kokšķiedru plātņu tirgus – no 308 miljoniem kvadrātmetru 2009.gadā līdz 358 miljoniem kvadrātmetru 2010.gadā (+16%).

Tāpat šā gada oktobrī DISCOVERY Research Group veicis OSB plātņu tirgus pētījumu. Orientētās skaidu plātnes tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem konkurentiem saplākšņa produkcijai, jo koku sugas, kuru koksne ir piemērota saplākšņa ražošanai, var tikt izmantotas arī OSB plātņu ražošanā, kas pēc fizikāli – mehāniskajām īpašībām ir līdzvērtīgs produkts saplāksnim vai pārspēj to.

Prognozēts, ka Krievijā OSB plātņu tirgus kapacitāte 2015.gadā sastādīs 2 – 2,5 miljonus kubikmetru, par ko liecina prioritāro investīciju projektu skaits (saistībā ar orientēto skaidu plātņu ražošanu – pieci projekti). Visvairāk gaidītais projekts ir OOO „DOK Kalevala” plātņu rūpnīcas atvēršana Karēlijā. Tāpat 2012.gadā Krievijā paredzēta vēl divu orientēto skaidu plātņu rūpnīcu atvēršana, kur vienu projektu īsteno Krievijas uzņēmums OOO „Oris”, bet otru – Itālijas kompānija „Safwood”. Kopumā visās trīs rūpnīcās gadā tiks saražots ap 500 000 kubikmetru OSB plātņu. 2010.gadā šo tirgu Krievijā pamatā veidoja imports – ap 0,4 miljoni kubikmetru 100 miljonu dolāru vērtībā, kas salīdzinājumā ar 2009.gadu apjoma izteiksmē samazinājās par 56%, turpretī vērtības izteiksmē – pieauga par 86%.

OSB plātņu eksports no Krievijas 2010.gadā sastādīja 48 tūkstošus kubikmetru 5,7 miljonu dolāru vērtībā. Visvairāk dotā produkcija eksportēta uz Ķīnu un Koreju. Kopējā eksporta apjoma daļa uz šīm valstīm pērn vērtības izteiksmē sastādījusi 99% no visa Krievijā saražoto OSB plātņu eksporta.

 

Avots:http://www.decor.ua/news/n-1114

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *