Ekonomiskā nestabilitāte pasaulē atsaucas uz lapu koku zāģmateriālu tirdzniecību

Lapu koku zāģmateriālu pārdošanā nekādi būtiski uzlabojumi netika sagaidīti arī oktobrī, liecina Vācijas zāģmateriālu ražotāju sniegtā informācija. Oktobra otrajā pusē starp ražotājiem un piegādātājiem norisinājušās neskaitāmas pārrunas saistībā ar valdošo neskaidrību par ekonomikas tālāko attīstību ES un arvien izteiktākajām valūtas kursu svārstībām. Daudzi zāģmateriālu pircēji nespēj prognozēt, kāda būs tirgus situācija 2012.gada pirmajā pusē, tāpēc lielākus pasūtījumus piegādēm nākamajā gadā kavējas veikt gan  vietējie, gan ārvalstu pircēji. Šī tendence izteiktāk vērojama sadarbojoties ar Āzijas klientiem, kur pieprasījums šā gada otrajā pusē kritās, neuzrādot nekādu pieaugumu līdz pat oktobra vidum.

Atsevišķos gadījumos uz Āziju piegādātie apjomi oktobrī bijuši pat par 50% mazāki nekā šajā pašā mēnesī gadu iepriekš, ziņo eksportētāji. Tas attiecas ne tikai uz bērza zāģmateriāliem, bet arī ozola zāģmateriāliem. Tirgus dalībnieki to daļēji skaidro ar faktu, ka nu jau kādu laiku Āzijas kokmateriālu tirgotāji aktīvāk sākuši uzpirkt ozola zāģbaļķus Rumānijā un pārdot tos Ķīnā.

Eiropas tirgos valda dažādas tendences, piemēram, uz Lielbritāniju eksports stagnē, un atsevišķos gadījumos bērza un ozola zāģmateriālu piegādes apjomi krasi samazinājušies. Nīderlandē un Dānijā, lai arī ozola zāģmateriālu pārdošanas apjomi otrajā pusgadā samazinājās, vairums eksportētāju tirdzniecību šajās valstīs pagaidām raksturo kā apmierinošu. Savukārt zāģmateriālu tirdzniecību Polijā negatīvi ietekmējis zlota vērtības kritums.

Slēdzot jaunus līgumu, piegādātāji arvien vairāk izjūt spiedienu no pircējiem, kas vēlas panākt cenu samazinājumu par 1 – 2% (atsevišķiem sortimentiem pat vairāk). Ņemot vērā, ka bērza, ozola un oša zāģbaļķu iepirkuma cenas nesen atkal paaugstinājušās, starpība starp koksnes iepirkuma izmaksām un gatavās produkcijas pārdošanas cenām palielinājusies vēl vairāk. Taču izlaides apjomus Vācijas lapu koku zāģmateriālu ražotāji pagaidām neplāno samazināt, jo gatavās produkcijas krājumi noliktavās pēc aktīvās tirdzniecības gada pirmajā pusē vēl nav papildināti pietiekamā apjomā.

B klases bērza zāģbaļķu Ø 40 – 49 cm (L 4) vidējā cena Vācijā oktobra otrajā pusē sasniedza aptuveni 80 – 90 EUR/m3 (pie meža ceļa), ar diametru 60 cm un vairāk – 90 – 110 EUR/m3; C klases Ø 40 – 49 cm (L 4) zāģbaļķi maksā 64 – 69 EUR/m3, atsevišķos gadījumos – 70 EUR/m3, savukārt D klases sortimentu cenas atkarībā no diametra variē no 55 līdz 60 EUR/m3. B klases ozola zāģbaļķi ar diametru 30 – 34 cm Vācijas rietumu daļā šobrīd maksā 120 – 130 EUR/m3, Ø 35 – 39 cm = 165 – 180 EUR/m3, Ø 40 – 49 cm = 250 EUR/m3, Ø 50 – 59 cm = 320 EUR/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (26.10.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *