Kurzemē uzsākta pirmā Latvijas meža īpašnieku kooperatīva izveide

Uz dibināšanas līguma parakstīšanas sanāksmi Alsungā vakar bija sapulcējušies piecpadsmit meža īpašnieku no Kuldīgas, Alsungas, Aizputes, Dundagas, Pāvilostas, Saldus, Brocēnu un Ventspils novada. Dibinātāju īpašumā vai pārvaldījumā šobrīd ir gandrīz 2 000 ha meža.

Kooperatīvās sabiedrības izveides mērķis – radīt pašiem meža īpašniekiem piederošu saimniecisku struktūru, kas tiem dos iespēju labāk aizstāvēt savas intereses koksnes tirgū, kā arī iesaistīt profesionālus darbiniekus un tehnoloģijas savu īpašumu apsaimniekošanā. Galvenie kooperatīva darbības virzieni būs koksnes sortimentu kopīga pārdošana, mežsaimniecisko pakalpojumu kopīga iepirkšana. Jaunā struktūra darbosies kā koordinators konkrēto darbu veikšanai, uz stabilas ilgtermiņa sadarbības pamata piesaistot kontraktorus.

Iestāšanās kooperatīvā nemazina biedru neatkarību. Tie arī turpmāk varēs paši pieņemt lēmumus, paši veikt darbus vai organizēt to izpildi, paši pārdot mežā iegūto koksni. Ja vien to vēlēsies. Taču, iestājoties kooperatīvā, biedri iegūs iespēju pārdot koksni arī caur šo organizāciju. Tie iegūs iespēju uzticēt daļu vai visu meža apsaimniekošanas darbu organizēšanu kooperatīvam. Biedri iegūs arī konkrētu kontaktpersonu, pie kuras varēs vērsties jebkurā brīdī, lai iegūtu kompetentu padomu mežsaimniecības, likumdošanas, nodokļu u.c. jautājumos.

Meža īpašnieku kooperācija, kā tas pierādījies citās valstīs, ir ātrākais ceļš gan uz labāku privāto mežu apsaimniekošanu, gan efektīvāku koksnes resursu izmantošanu, īpašnieku izglītošanu un arī dabas vērtību saglabāšanu.

Meža īpašnieku kooperācija visvairāk ir attīstīta Ziemeļu valstīs. Somijā kooperatīvos iesaistīts 131 tūkstotis meža īpašnieku, Zviedrijā – 110 tūkstoši, bet Norvēģijā – 43 tūkstoši. Tur kooperatīvi gadu desmitu gaitā pierādījuši sevi kā efektīvākā forma daudzo meža īpašnieku kopdarbības attīstīšanai un veicināšanai pašu meža īpašnieku interesēs. Pirmie meža īpašnieku kooperatīvi nu jau darbojas arī mūsu kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā.

 

Avots:www.mezsaimnieks.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *