Inovatīvu produktu, tehnoloģiju un darba metožu pētījumos tiks investēti 8,93 milj.Ls

Šobrīd Meža nozares kompetences centrā no deviņiem apstiprinātajiem projektiem ir uzsākti septiņi, kas jāpabeidz līdz 2015.gadam. 70% jeb 6,25 miljonus latu no izmaksām sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonda programma, bet atlikušos daļu apmaksā uzņēmēji, kuru uzdotie jautājumi tiek pētīti.

Pētījumi tiek veikti divos virzienos – koksnes produktu ar uzlabotām un inovatīvām īpašībām un meža kapitāla attīstīšanā un apsaimniekošanā. Kā norādījis Meža nozares kompetences centra direktors Valdis Egle, šobrīd visraitāk notiek pētījumi tieši tajos projektos, kas saistīti ar koksnes pārstrādi. Savukārt no izmaksu viedokļa vislielākais projekts ir „Metodes un tehnoloģijas meža kapitālvērtības palielināšanai” – kopējais finansējums ir teju 3,48 miljoni latu. „Protams, kokrūpniekiem savu produktu ražošanai nepieciešama kvalitatīva izejviela – koksne, taču to var audzēt un kopt dažādi,” savstarpējo saikni rāda V.Egle. Tāpat meža kapitāla pētījumos ieinteresēti ir arī mežu īpašnieki un apsaimniekotāji, un AS „Latvijas valsts meži”. Jautājumi ir visdažādākie – gan par sakņu trupi, gan koksnes krāsu, koksnes uzmērīšanas algoritmu izpēti, mežizstrādes atlieku apstrādes tehnoloģiju ietekmes izvērtēšanu un to ietekmi uz enerģētisko koksni utt. Visaktīvākais no kokrūpniekiem pētījumu projektos ir nozares līderis – AS „Latvijas Finieris” -, kurš veic pētījumus četros dažādos projektos. Taču šis nav vienīgais uzņēmums, kuram interesē dažādi pētījumi. Piemēram, projektā par paaugstinātas ekonomiskās vērtības koksnes materiālu izpēti, kura kopējais finansējums ir 1,04 miljoni latu, piedalās septiņi partneri.

Trešais lielākais projekts pēc ieguldītā finansējuma ir „Biomasas izmantošana enerģijas ražošanai” (1,09 miljoni latu), savukārt ceturtā lielākā projekta „Koksnes kompozītmateriāli ar uzlabotām īpašībām” kopējais finansējums ir 0,91 miljons latu.

 

Lasīt vairāk:”Dienas bizness” (22.11.2011), Māris Ķirsons

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *