Latvijas eksportētāji pieprasījuma samazinājumu Eiropā pagaidām nemana

Kamēr Eiropas mediju pirmās lapas seko līdzi notikumiem Grieķijā un Itālijā, bet ekonomisti sacenšas drūmāko prognožu paušanā, Latvijas eksporta uzņēmumi ir optimistiski. Pat ja krīzes otrais vilnis būs, viņi cer just tikai vieglu šūpošanos. Uzņēmēji uzskata, ka daļa finanšu ekspertu paniku ceļ, jo ir ieinteresēti nopelnīt uz tirgus svārstību rēķina. Ekonomiste Raita Karnīte gan uzņēmējiem iesaka nezaudēt modrību un sekot līdzi notiekošajam, jo pēc Itālijas var sekot Beļģija un galu galā finanšu satricinājumi var sasniegt arī Franciju. Tādēļ uzņēmējiem silti iesaka nezaudēt modrību un sekot līdzi notiekošajam.

Uzņēmums „Daiļrade Koks” ražo mēbeles, no kurām liela daļa ar katalogu starpniecību tiek tirgota pircējiem rietumos – Vācijā un citās valstīs. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Jansons pastāstīja, ka uzņēmums, neraugoties uz spekulācijām par krīzes otro vilni, nākamajā gadā plāno pieaugumu: „Mēs tikko esam nopirkuši jaunu rūpnīcu. Protams, ka nākamgad mums būs ražošanas pieaugums!” Firmas eksporta tirgi galvenokārt atrodas Skandināvijā, Austrijā, Vācijā, un citās Eiropas Savienības valstīs. Tāpat mēbeles tiek vestas arī uz Šveici, Norvēģiju un ASV. Apgalvojumus, ka Vācijā jau tagad ir jūtams ražošanas samazinājums, A. Jansons nosauca par pilnīgām muļķībām: „Varbūt var runāt par pieauguma samazinājumu, par pusprocentu.”

Verners Mikšus pārstāv firmu „BSTL”. Viņa nelielais uzņēmums Latvijas un Lietuvas mēbeļu ražotājiem tirgo industriālās kokapstrādes iekārtas. Ar mēbeļu eksportētājiem V. Mikšus saskaras diendienā, un šogad viņa vadītais uzņēmums piedzīvoja savu lielāko darījumu – pārdeva ražošanas iekārtas uzņēmumam „Avoti SWF”, kas apkalpo koncernu IKEA. „Darījuma summa ir gandrīz pusotra miljona latu, un mēs ceram, ka nākamgad būs vēl viens šāda apjoma darījums,” stāsta V. Mikšus, kura darījumu partneri ir Latvijas lielākie mēbeļu ražotāji.

 

Avots:www.diena.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *