“Latvijas Finieris” turpina īstenot dažādus pētniecības projektus

Jau 2012.gadā AS “Latvijas Finieris” cer izgatavot pirmos jaunos produktus, ko piedāvāt Eiropas specifisku nišu patērētājiem. Tāds varētu būt pirmais rezultāts no Meža nozares kompetences centrā īstenotajiem pētījumiem, kas top pēc AS „Latvijas Finieris” projektiem sadarbībā ar RTU, Mežzinātnes institūtu „Silava”, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu, Koksnes ķīmijas institūtu un uzņēmuma speciālistiem. “Ideja savienot saplāksni ar dabiskajām šķiedrām būtībā nav nekas unikāls pasaules mērogā, taču tas rada faktiski cita veida produktu ar citām izturības, caursišanas un lieces īpašībām,” stāsta AS „Latvijas Finieris” padomes priekšsēdētāja vietnieks Juris Matvejs un paskaidro – runa ir par dabīgās šķiedras līmēšanu kopā ar saplāksni. Viņaprāt, šis materiāls varētu būt labs zaļās līnijas ekoprodukts.

Tāpat „Latvijas Finieris” veic pētījumus par to, kā padarīt ražoto saplāksni ugunsizturīgāku, bionoturīgāku, un kā to impregnēt. „To var panākt, saplāksnim pievienojot kompozītmateriālus,” norāda J.Matvejs. Šobrīd ir izveidoti divi jauni produkti: skaņu izolējošs laminēts saplāksnis un vieglais saplāksnis. Pieprasījums Eiropā pēc skaņu izolējoša laminēta saplākšņa ir viens no stimuliem pēc iespējas ātrāk veikt pētījumu un pilnveidot šī produkta ražošanas tehnoloģisko procesu. Kas attiecas uz koksnes atlikumiem, kas rodas saplākšņa ražošanas procesos, uzņēmums vēlas izpētīt iespējas no šīm atliekām ražot šķiedras un kompozītmateriālus.

Vēl viens būtisks pētījumu virziens ir saistīts ar koksnes ģenētiku. „Tas ir starpnozaru projekts, kurā uzņēmumu interesē izpētīt jautājumu saistībā ar bērza finierkluču krāsojuma izcelsmi un iespējām to ietekmēt,” norāda J.Matvejs. Proti, „Latvijas Finieris” produktus ar augstu pievienoto vērtību var saražot no finierklučiem, kuru šķiedra ir gaiši balta, taču to nav iespējams īstenot no finierklučiem, kuru šķiedra ir dzeltenīga. Sekmīga pētījuma rezultātā mežu īpašnieki iegūtu „recepti”, kā paaugstināt savu bērza mežaudžu vērtību, bet kokrūpnieks – perspektīvā pārstrādē samazināt tādu finierkluču īpatsvaru, kuru šķiedra ir gaiši brūna.

 

Lasīt vairāk: “Dienas bizness” (22.11.2011), Māris Ķirsons

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *