Kokapstrādes iekārtu ražotāji par perspektīvākajiem eksporta tirgiem

Industriālās tehnikas ražotāji nenoniecina nevienu tirgu, tomēr par perspektīvu uzskata Krieviju un Baltkrieviju, vēsta laikraksts “Dienas bizness”.

„Nākošajam gadam jau šobrīd ir divi līgumi par kokapstrādes iekārtu – taras līniju – izgatavošanu, ir arī vēl vairākas iestrādes par metālapstrādes pakalpojumu sniegšanu Latvijā strādājošajiem metālapstrādes un mašīnbūves nozares uzņēmumiem, taču lielāku uzsvaru vēlamies likt tieši uz jaunu ārvalstu pircēju  piesaisti,” stāsta SIA „Talsu tehnika” valdes priekšsēdētājs Arnis Briedis.

Eksporta ienākumu īpatsvars neto apgrozījumā 2008. gadā bija 45%, taču 2009. gadā tas sarucis līdz 24%, pērn – 36%, šogad desmit mēnešos   bija 32%. Eksporta daļas palielināšanai tiek veltītas lielākās pūles. „Virzieni ir ļoti dažādi – meža un kokapstrādes iekārtām tirgus perspektīvas redzu Krievijā un arī Baltkrievijā, varbūt vēl kādā bijušajā socvalstī,” tā A. Briedis. Esot arī vairākas idejas par jauniem tirgiem arābu pasaulē. Viņš norāda, ka līdz šim sekmīgi spējuši izpildīt Somijas kompānijas pasūtījumus un šos apjomus var palielināt.

„Kokapstrādes iekārtas ražojam lielākoties pēc individuāla pasūtījuma un masveida produkciju neražojam, tāpēc noliktavā gatavu iekārtu, ko pārdot, nemaz nav,” stāsta A. Briedis. Uzņēmumam ir arī sava taras dēlīšu ražotne, kurā tiek izmantotas  uzņēmuma ražotās iekārtas. Viņš atceras, ka deviņdesmitajos gados uzņēmumā ražotie lentzāģi tika rādīti izstādēs Krievijā un arī ļoti labi tika pirkti, taču pēdējā laikā konkurence uz šādu produktu pārdošanu ir pieaugusi, turklāt arī Krievijā jau strādā ļoti daudz šādu mazo koksnes pirmapstrādes iekārtu. „Iekārtu spektrs ir plašs – lentzāģi, ripzāģi, kokapstrādes līnijas, transportieri, urbšanas iekārtas, dažādas ēveles un slīpmašīnas, tirgū esam sākuši nomaļu pārstrādes līniju,  piedāvājam jaunu produktu – malkas zāģi – skaldītāju,” stāsta A. Briedis.

Krievija un Baltkrievija ir valstis, kur lielākās aktivitātes izvērš arī SIA „Forma Machinery”. Īpaši lielas cerības saistās nevis ar Krievijas Eiropas daļu, bet gan ar Sibīriju, kur Krievijai nostiprinot robežu ar Ķīnu un liedzot izvest apaļkokus, pieprasījums pēc kokapstrādes iekārtām nākotnē, sagaidāms, tikai pieaugs, norādījis „Forma Machinery” līdzīpašnieks Egons Garklāvs, piebilstot, ka nevajagot aizmirst arī par Japānu, kas ir liels koksnes izstrādājumu patērētājs un importētājs, tostarp no Krievijas.

 

Lasīt vairāk: “Dienas bizness” (25.11.2011), Māris Ķirsons

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *