Skandināvijas uzņēmumi samazina skujkoku zāģmateriālu ražošanas apjomus

Starptautiskajā skujkoku zāģmateriālu tirgū pasliktinoties pārdošanas apstākļiem, pēdējo pāris nedēļu laikā ražošanas apjomus samazinājuši vairāki lielie Skandināvijas uzņēmumi. Turpmākajās nedēļās un nākamā gada sākumā šo uzņēmumu ražotās produkcijas apjoms tirgū varētu samazināties par aptuveni 350 – 400 tūkst.m3, ko uzņēmumu pārstāvji pamatojuši ar vēlmi stabilizēt piedāvājuma apjomu un cenas gan vietējā, gan ārējos tirgos, tādējādi uzlabojot arī peļņas rādītājus.

Salīdzinot ar Zviedrijā un Somijā saražoto skujkoku zāģmateriālu apjomu pēdējā un pirmajā ceturksnī iepriekšējos pāris gados (vidēji 12,5 – 13 milj.m3), šogad šai periodā zāģmateriālu izlaides apjoms samazināsies par 3%. Gan ražotāji, gan zāģmateriālu pircēji ziņojuši, ka ar samazinātām jaudām turpmākajos trīs mēnešos plāno strādāt arī privātās kokzāģētavas, kas neietilpst lielajos mežrūpniecības koncernos. Somijā vairāki privātie zāģmateriālu ražošanas uzņēmumi izlaides apjomus sāka samazināt jau oktobrī, kas darīts daļēji arī ierobežotā zāģbaļķu piedāvājuma dēļ saistībā ar laikapstākļu pasliktināšanos. Pēc tirgus dalībnieku teiktā, privāto uzņēmumu kopējā skujkoku zāģmateriālu izlaide varētu samazināties līdzīgā vai pat lielākā apjomā. Tādējādi visu Zviedrijas un Somijas ražotāju kopējais tirgum piedāvātais zāģmateriālu apjoms pēdējā ceturksnī varētu  būt par aptuveni 7 – 8% jeb par aptuveni 0,9 – 1,0 milj.m3 mazāks nekā citkārt.

Skandināvijas uzņēmumu īstenotie pasākumi ir salīdzinoši novēlota reakcija. Pirmajā pusgadā Zviedrijā un Somijā tika saražots par 8 – 9% vairāk skujkoku zāģmateriālu nekā 2010.gada attiecīgajā laika periodā. Rudenī nepalielinoties pieprasījumam vairumā Rietumeiropas valstu, samazinoties zāģmateriālu noietam vietējos tirgos un zemajai Japānas importētāju aktivitātei attiecībā uz pasūtījumu veikšanu piegādēm pēdējā ceturksnī, ražotājiem gatavās produkcijas krājumi noliktavās jūtami palielinājās jau trešajā ceturksnī. Noietam samazinoties, dažādos pārdošanas tirgos kopš oktobra beigām ievērojami pazeminājās arī Ziemeļvalstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu cenas. Kā atzīmējuši ražotāji, tirgus stabilizēšanās Tuvajos Austrumos nav spējusi uzlabot kopējo situāciju.

Reaģējot uz zāģmateriālu tirgū valdošo situāciju, Somijas kompānija „Metsaliitto”, pēc pārrunām ar darbiniekiem oktobrī, pieņēma lēmumu laika posmā no 1.novembra līdz nākamā gada 31.martam zāģmateriālu izlaidi pārtraukt kopumā uz 45 dienām. Savukārt „Stora Enso” Zviedrijas zāģētavā „Kopparfors” darbību uz laiku pārtrauca jau oktobrī, lai arī iepriekš ražošanu bija plānots apturēt tikai gada beigās. Līdz ar citiem līdzīga veida pasākumiem „Stora Enso” līdz 2012.gada pirmā ceturkšņa vidum plāno samazināt skujkoku zāģmateriālu piedāvājumu tirgū par aptuveni 90 tūkst.m3. „Vapo Oy” ir trešā Somijas kompānija, kas samazina zāģmateriālu izlaidi; konkrēti līdz šā gada beigām – par 50 tūkst.m3. Oktobra sākumā ražošanas apjomus sākusi samazināt arī Zviedrijas kompānija „Setra Group AB”, kopumā līdz gada beigām izlaides apjomus plānojot samazināt par aptuveni 90 tūkst.m3. Savukārt Zviedrijas kokmateriālu ražošanas uzņēmums „SCA Timber AB” zāģmateriālu izlaidi samazinās par 10%, kas ir aptuveni 20 – 30 tūkst.m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (23.11.2011)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *