SIA “Liepājas enerģija” saražotās zaļās enerģijas īpatsvars būs 20%

Līdz ar jaunās biokoģenerācijas stacijas darbības sākšanu, zaļās enerģijas īpatsvars no visa “Liepājas enerģijas” saražotā siltumenerģijas apjoma sasniegs 20%, jo līdz šim uzņēmumā izmantoja tikai fosilo kurināmo – dabasgāzi, intervijā AS “Latvenergo” izdevumam “Energo forums” stāsta “Liepājas enerģijas” valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs.

Topošajā biokoģenerācijas stacijā kā kurināmo paredzēts izmantot šķeldu, 120 000 – 150 000 berkubikmetru gadā, ko vietējie uzņēmēji, domājams, spēs nodrošināt. Biokoģenerācijas stacija darbosies, izmantojot Renkina organisko ciklu (ORC), vienlaicīgi ražojot gan siltumu, gan elektroenerģiju. Suškovs skaidro, ka ORC iekārta sastāv no tādām pašām komponentēm kā citas tvaika turbīnas. Atšķirība ir tā, ka ORC ir iekārta ar slēgtu kontūru jeb ciklu, kurā kā siltumnesējs netiek izmantots ne tvaiks, ne ūdens, bet gan uzkarsēta termoeļļa.

“Liepājas enerģijas” vadītājs norāda, ka projekts ir ļoti nozīmīgs un dos vairākus būtiskus ieguvumus – samazinās importētās dabasgāzes patēriņu un tās īpatsvaru ražošanā, kā kurināmo izmantos vietējo atjaunojamo energoresursu – šķeldu, samazināsies kaitīgo izmešu daudzums, un jaunā stacija būs videi un cilvēkam draudzīga. Līdz ar projekta realizāciju uzņēmums varēs 2012.gada rudenī veikt arī kārtējo siltumenerģijas tarifa samazinājumu, kas būs jau trešais pēdējo divu gaidu laikā.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu 38,34% apmērā. Kopējās plānotās investīcijas ir aptuveni 6,9 miljoni latu. Jaunā biomasas koģenerācijas stacija gadā saražos ap 60 000 megavatstundu (MWh) siltumenerģijas un 12 000 MWh elektroenerģijas.

Jāatzīmē, ka uzņēmums sācis realizēt vēl vienu projektu, kur kā kurināmo arī izmantos šķeldu. Tas ļaus palielināt zaļās enerģijas īpatsvaru saražotās enerģijas apjomā vēl par 40%. Saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, patlaban ir izsludināts konkurss par biomasas kurināmā katlumājas izbūvi ar kopējo jaudu 30 megavati.

 

Avots: Elizabete Rutule “Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *