Ogres Valsts tehnikumā šoruden pirmais jauno meža mašīnu operatoru izlaidums

Mūsu valstī joprojām ir augsts bezdarba līmenis, tai pašā laikā meža nozarē vērojams jaunu speciālistu trūkums – vairums mežā strādājošo vajadzīgās zināšanas guvuši vēl Padomju laikos. Tāpēc Latvijas neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija pirms 2 gadiem kopā ar tehnikas tirgotājiem „Konekesko Latvija” un „Intrac Latvija” uzsāka projektu – Ogres Meža tehnikumā attīstīt meža mašīnu operatoru apmācības.

„Prieks par to, ka pie šī projekta 2 gadus atpakaļ nopietni sākuši strādāt uzņēmēji kopā ar tehnikas pārdevējiem un ir reāls rezultāts – šogad bija pirmais izlaidums, kurā jaunie operatori saņēma diplomus un var pilntiesīgi strādāt nozarē, kur trūkst šādu speciālistu”, stāsta asociācijas valdes priekšsēdētājs Gints Priekulis.

Pamatojoties uz ļoti aktīvu darba devēju ieinteresētību, ierosinājumiem un līdzdalību, izveidota jauna izglītības programma „Mežsaimniecības tehnika” ar iegūstamo profesionālo kvalifikāciju – meža mašīnu operators. Lai nodrošinātu audzēkņiem kvalitatīvu šīs izglītības programmas apguvi, tajā ietverta mācību metodisko materiālu izstrāde atbilstoši programmas specifikai, audzēkņu mācīšanās motivācijas paaugstināšana, kvalifikācijas prakses norises pilnveide sadarbībā ar darba devējiem (AS „Latvijas Valsts meži”, Neatkarīgo Mežizstrādātāju asociāciju un SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”), skolotāju tālākizglītība un vienotas informatizācijas sistēmas ieviešana.

Izglītības programma izstrādāta saskaņā ar meža mašīnu operatora profesijas standartu, apstiprinātu 2010.gada 18.augustā. Izglītības programma izstrādāta sadarbībā ar nozaru profesionālajām organizācijām – AS „Latvijas Valsts meži”, Latvijas neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija, SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”, kā arī, ņemot vērā somu un zviedru kolēģu ieteikumus. Zviedrijā un Somijā ir vienas no vadošajām profesionālās izglītības iestādēm Eiropā, kas sagatavo meža mašīnu operatorus, tāpēc arī kolēģis no Zviedrijas Johan Hakeman 2011.gada 20. un 21.septembrī mācīja četrus tehnikuma pedagogus darbam ar forvarderu un harvesteru.

Runājot par izglītības nesabalansētību ar reālo darba tirgu, ko pētījusi Latvijas Personāla vadīšanas asociācija, par kvalificētu darbinieku trūkumu nesūdzas vienīgi AS „Latvijas Valsts meži”. „Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē ir pietiekami liels uzņemšanas konkurss, kas nozīmē, ka tuvākajos gados mums darbinieku trūkuma nebūs,” stāsta LVM Personāla vadības un administratīvās daļas vadītāja Ligita Pundiņa. Uzņēmumam ir izveidojusies cieša sadarbība ar fakultāti, un šī gada rudenī ir uzsākta vēl viena jauna sadarbības forma. „Mūsu vadošie speciālisti, augstākā līmeņa vadītāji, brauks uz fakultāti ar lekcijām, kurās stāstīs par nozarē aktuālajām, specifiskajām lietām, par to, kā notiek darbs realitātē, arī to, ko mēs kā darba devējs gaidām no jaunajiem speciālistiem. Strādājam arī ar stipendiju programmām. Izvērtējam  konkrētas  programmas, kurās atbalstīsim studentus.”

 

Avots: LTV7 raidījums “Nedēļas apskats” (04.12.2011)

www.mezatehnikums.lv

“Dienas bizness” (06.12.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *