Vācijā strauji samazinājies pieprasījums pēc ASV lapkoku zāģmateriāliem

Vairāki Vācijas kokmateriālu importētāji un tirdzniecības aģenti ziņojuši par ievērojamu pieprasījuma samazināšanos pēc ASV ražotiem lapkoku zāģmateriāliem. Šāda tendence tirgū vērojama kopš oktobra sākuma, kas ir neraksturīgi šai sezonai. Citi tirgus dalībnieki jūtamu pieprasījuma samazināšanos fiksējuši jau kopš jūlija vai augusta, tādējādi iepriekš paustās cerības par tirgus atjaunošanos rudenī nav attaisnojušās. Pagaidām nav noslēgts arī neviens līgums par zāģmateriālu piegādi 2012.gada pirmajā ceturksnī.

Pieprasījuma samazināšanos ietekmējuši vairāki faktori: bažas par finanšu krīzes otro vilni un vispārējo ekonomisko nestabilitāti, valūtas kursu svārstības starp ASV dolāru un eiro, un iespējamie zāģmateriālu uzkrājumi. Vairums importētāju gan šaubās par to, ka viņu tirgoto zāģmateriālu pircējiem šobrīd ir lieli krājumi, par ko liecina bieži veiktie maza apjoma pasūtījumi. Iepriekš minēto aspektu dēļ, krājumi visticamāk tiks samazināti līdz minimumam.

Pieprasījums praktiski samazinājies pēc visu lapkoku sugu (izņemot oša) zāģmateriāliem. Lai saglabātu zināmu tirgus līdzsvaru, sekojot samazinātajam pieprasījumam gan vietējā, gan vairumā eksporta tirgos, ASV lapkoku zāģmateriālu ražotāji joprojām strādā ar samazinātām jaudām.

Pavisam šā gada pirmajos trīs ceturkšņos no ASV eksportēti 2,11 milj.m3 lapkoku zāģmateriālu, kas ir par 10% vairāk nekā gadu iepriekš. Tostarp uz Kanādu, Meksiku un Eiropu zāģmateriālu eksports samazinājies, savukārt uz Austrumāziju – palielinājies par 32% līdz 877,8 tūkst.m3. Tāpat šogad vairāk lapkoku zāģmateriālu no ASV eksportēts uz Tuvajiem Austrumiem (+19%) un uz Karību reģiona valstīm (+55%). No ASV visvairāk eksportēti sarkanā ozola (red oak) zāģmateriāli – 400,5 tūkst.m3 (+19%) apjomā un baltā ozola (white oak) zāģmateriāli – 396,6 tūkst.m3 (+22%) apjomā. Jāatzīmē, ka uz Ķīnu kopējais piegādātais sarkanā ozola zāģmateriālu apjoms šogad palielinājies par 67% līdz 185,2 tūkst.m3, kas ir 46% no visa šīs koku sugas zāģmateriālu eksporta apjoma, bet  baltā ozola zāģmateriālu eksports – par 97% līdz 124,4 tūkst.m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (23.11 2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *