Uz priežu skuju ekstrakta bāzes gatavotā produkta “Fitesten” eksporta apgrozījums turpina pieaugt

“Mums ir kolosāli veicies, jo mums ir priedes.” To saka nevis mežsaimnieks, bet gan ārsts, pētnieks un uzņēmējs Juris Rubenis, ar kura līdzdalību tapis produkts kuņģa veselībai „Fitesten”. Preparāta izstrāde sākta vēl padomju laikā. 1986.gadā tika īstenots projekts „Mežs”, kurā piedalījās toreizējais Rīgas Medicīnas institūts (tagad Rīgas Stradiņa universitāte), zinātniskā ražošanas apvienība „Silava” un pāris pētniecības institūtu no Krievijas. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viens no šīs komandas – J. Rubenis – pievērsās uzņēmējdarbībai, 1991.gadā viņš nodibināja SIA „BF-esse”, kas līdztekus medicīnas pakalpojumiem un kosmetoloģijai turpināja skuju ekstrakta un tā sastāvdaļu izpēti un produkta veidošanu.

1995.gadā skuju pastu sāka pārdot kā zāles, ko varēja iegādāties uz receptēm. Pastas  ārstnieciskās īpašības bija klīniskos pētījumos apstiprinātas, tomēr bija divi trūkumi – to nevarēja precīzi dozēt un pasta lietotājam radīja specifiski rūgtu garšu – kā jau skujas. Šie trūkumi aizēnoja produkta labās īpašības, tāpēc galu galā tika nolemts pilnveidot zāļu formu un rūgto skuju ekstraktu ievietot mīkstā želatīna kapsulā. „Fitesten” pašreizējā forma un saturs ir Rīgas Stradiņa universitātes Zāļu formu tehnoloģijas katedras zinātnieku – Ilzes Bārenes un Irēnas Dabertes, RSU Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta un medicīnas sabiedrības SIA „BF-esse” veiksmīgas un ilgstošas sadarbības rezultāts. Galu galā pētniekiem tikai 2006.gadā izdevās uzdevumu pabeigt, un kopš 2007.gadā skuju pastas jaunā versija -„ Fitesten” – tika reģistrēta kā uztura bagātinātājs, ne vairs kā zāles.

SIA „BF-esse” līdzīpašniece Natālija Rubene stāsta: lai iegūtu skujas, uzņēmums sadarbojas ar mežu īpašniekiem Vidzemes pusē. Ekstrakta izgatavošanai izmanto 40-50 gadus vecu priežu dzinumu augšējos 20 cm. Akciju sabiedrībā „Biolat”, kas atrodas Salaspilī, no tām iegūst skuju ekstraktu. Pēc tam Baltkrievijas uzņēmumā „Minskinterkaps” tas tiek iekapsulēts. Latvijas tirgū „BF-esse” produktu sāka virzīt 2008.gadā. Eksporta tirgos „Fistesten” sākts virzīt pērn, pirms tam ar to piedaloties izstādēs Japānā, Krievijā un Polijā. Pašlaik produkts tiek eksportēts uz sešām valstīm – Igauniju, Lietuvu, Krieviju, Baltkrieviju, Ukrainu un Kazahstānu, bet produkta reģistrācija ir sākta arī vairākās Austrumeiropas un visās Skandināvijas valstīs. Interese par produktu esot arī daudzām citām zemēm gan Eiropā, gan Dienvidaustrumāzijā. Eksporta apgrozījums pērn sasniedza 4 000 latu. Tiek lēsts, ka šogad, pateicoties Krievijas tirgum,  „Fitesten”  veidotais apgrozījums pieaugs desmitkārt.

2010.gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza 968 100 latu, un tas ir par 22% vairāk nekā gadu iepriekš. Pašlaik uzņēmums mēnesī spēj saražot tonnu „Fitesten”. Divu gadu laikā ražošanas plūsmu plānots palielināt 3-4 reizes.

 

Avots: “Dienas bizness” (07.12.2011)

http://www.fitesten.lv/kas-ir-fitesten.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *