Latvijas dizaineri un arhitekti par sagaidāmajām tendencēm 2012.gadā

Ievērojamie pasaules dizaina mediji jau apkopojuši, ko no 2012.gada gaidīt londoniešiem, ņujorkiešiem vai maskaviešiem. Tādēļ decembra žurnālā „DEKO” tapis raksts, kurā apkopoti Latvijas dizaineru, arhitektu un dažādu dizaina, interjera uzņēmuma pārstāvju viedokļi par to, kas sagaidāms nākotnē.

Jānis Rauza (mēbeļu kolekcijas MINT dizaineris): Beidzies neapdomības un sācies kreativitātes laiks. Tikai trūkums atraisa mūsu izdzīvošanas spējas. To redzam ikdienā – cilvēki veido savas kafejnīcas, veikalus un dažādus biznesus. Ražotāji sadarbojas ar dizaineriem. Šis ir burvīgs laiks, kad veidojas stabila un kvalitatīva sadarbība. Joprojām notiek aktīvs darbs pie MINT Light Living kolekcijas pilnveides un produktu klāsta paplašināšanas. Šobrīd esam piesaistījuši dizaineru Armandu Meirānu, kas izstrādā MINT pusaudžu mēbeļu grupu. Pats strādāju pie dārza mēbelēm – tās tiks izgatavotas no termiski apstrādātā oša koka. Strādājam arī pie jauna viesnīcas koncepta izstrādes.

Rihards Funts (dizaina darbnīcas RIJADA dizaineris): Dizaina būtība ir uzlabot cilvēkiem dzīvi. Dizaineri šobrīd kā vēl nekad ir pārņemti ar jauniem materiāliem un tehnoloģijām, strādā laboratorijās kopā ar zinātniekiem un pētniekiem. Nākotnē mūs gaida daudzi brīnišķīgi atklājumi materiāltehnoloģijās un inženiertehnoloģijās. Mūs šobrīd saista sociālais dizains, kas celtu darbinieku labsajūtu un darba efektivitāti, veicinātu ekonomisko izaugsmi un sabiedrības veselīguma kopumā.

Artūrs Martinsons (salona Xcelsior arhitekts): Tirgus kā jau tirgus – paplašināsies proporcionāli dizaina izglītības līmeņa pieaugumam. Šogad trendus neiepirkām, Trendi nopirka mūs. Tā rezultātā iepirkām jaunus produktus no veciem zīmoliem. Outdoors, passdoors un indoors – viss vienā. Lieto, kur un kad gribi.

Uģis Pīrs (dizaina salona Siena īpašnieks): Dizaina radītāji nav ķīnieši vai amerikāņi – tie ir holandieši, beļģi, franči, itālieši. Tie ir cilvēki, kas atšķirībā no pārējo konservatīvisma strādā radoši un iezīmē tendenci domāt par pasaules glābšanu un saudzēšanu. Mūsu jaunajās kolekcijās uzsvars ir uz analoģiju ar dabu. Nozīme ar vien pieaug ekoloģijas tēmai, piemēram, tapetes ražotas ar saules gaismas enerģiju. Ārišķīgā spozme iziet no modes.

Linda Rimša (interjera veikala IKEA Rīga vadītāja): Arvien biežāk visu vecuma cilvēki dzīvo vieni un iekārtojas mazos, atsevišķos dzīvoklīšos. Lietām ap cilvēku jābūt arvien funkcionālākām, universālākām un vieglāk piemērojamām. Laikmeta simbols būs balts pulkstenis – panna kā multifunkcionāls, īpatnējs un elegants interjera priekšmets. Vislielāko pasūtījumu veido vairākas populāras IKEA sērijas moderni lakoniskām mēbelēm ar ozola, bērza vai baltu apdari.

Ieva Kalēja (Mammalampa dizainere): Kulturālā pasaules pārdzīvo vērtību pārvērtēšanas laikmetu. Mūsu nepiepildītās vajadzības būs, iespējams, apmierināt, nevis ražojot vairāk, bet ražojot citādi. Tās ir neracionālas vajadzības pēc cilvēciskuma, klusuma, pirmatnīga svaiguma, neskartības un skaistuma. Vēlos eksperimentēt ar materiālu izmantojumu dizainēšanas procesā. Meklēt jaunu estētisku ekstrēmā dabiskumā, neapstrādātā materiālā un raisīt pārdomas par līdz šim nedefinētām vērtībām. Izaicinājums – atrast materiālu, kas vēl nav pasludināts par vērtību.

Ivo Strante (dizaina uzņēmuma ZNAK vadītājs): Es sagaidu, ka dizaineru uzmanība no skaistuma un modes lauka atgriezīsies pie idejām, kā ražošanu padarīt lētāku un ekonomiskāku. Pie idejām par medicīnu, izglītību un citām svarīgākām cilvēka dzīves jomām. Tas, protams, nesola dizaineram ātru superzvaigznes statusu, taču ir daudz vērtīgāks un paliekošāks ieguldījums nākotnē. Mūs interesē radīt un piedāvāt sienu dizaina produktus, kurus jebkurš par saviem spēkiem varētu izmantot, lai savu mājokli padarītu krāsaināku, mūsdienīgāku un skaistāku. Tie ir tā saucamie „dari pats” (DIY – do it yourself) produkti.

Baiba Pāvuliņa (aizkaru salona Ticians īpašniece): Viss virzās uz to, lai māju veidotu unikālu – individuāli sev, nevis kā priekšrakstīts glancētos žurnālos. Tekstiliju pasaule mūs turpinās pārsteigt ar tehnoloģiskajiem brīnumiem neparastos salikumos. Cilvēki ir iemīļojuši dabiskos materiālus vai arī tādus, kas tos kopē. 80% pircēju, protams, izvēlēsies mierīgu toņu gammu – bēšīgo, pelēko.

Aigars Zelmenis (interjera salona Krassky vadītājs): Patērētājs kļūst prasīgāks, grib, lai produkts atbilstu viņa individualitātei. Cilvēki ceļo un redz vairāk, tādējādi ir nemitīgi jāattīstās, lai pārsteigtu. Ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību būs iespējams realizēt pārdrošākas idejas, kas ir laba ziņa talantīgajiem dizaineriem ar augstu domas lidojumu.

 

Lasīt vairāk: žurnāla “DEKO” decembra numurā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *