Mazāks pieprasījums pēc zāģmateriāliem veicina zāģbaļķu cenu pazemināšanos

Pasaules tirgū samazinoties pieprasījumam pēc zāģmateriāliem, zāģbaļķu cenas trešajā ceturksnī pazeminājušās vairumā no Wood Resource Quarterly apsekotajām pasaules valstīm (21).

Globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) šā gada trešajā ceturksnī samazinājās līdz 90,18 ASV dolāriem par kubikmetru, kas ir pirmais kritums kopš 2009.gada pirmā ceturkšņa, kad šis indekss bija 66,10 dolāri par kubikmetru, un par 2,27% mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī, kad skujkoku zāģbaļķu cenu indekss sasniedza jaunu visu laiku rekordu – 92,27 dolārus par kubikmetru.

Ar dažiem izņēmumiem, cenas pazeminājās gan vietējās valūtās, gan dolāru izteiksmē. Vienīgais reģions, kur pateicoties lielākam zāģmateriālu eksportam uz Āziju un ražošanas apjomiem trešajā ceturksnī bija vērojams tālāks zāģbaļķu cenu indeksa kāpums (par 5 – 7%), ir Britu Kolumbija. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni vislielākais zāģbaļķu cenu kritums trešajā ceturksnī fiksēts Japānā, Zviedrijā, Polijā un Krievijā – par 6 – 12%. Pēdējās no trim minētajām valstīm ir vadošie zāģmateriālu piegādātāji tirgiem Eiropā un Ziemeļāfrikā.

Koksnes cenu samazināšanos pamatā ietekmējusi zāģmateriālu tirdzniecības samazināšanās un ražotāju plānotie izlaides apjomu samazināšanas pasākumi. Lielākā daļa Ziemeļvalstu uzņēmumu jau informējuši par saviem plāniem, kas attiecas uz ražošanas apjomu samazināšanu pēdējā ceturksnī un 2012.gada pirmajā ceturksnī. Lai arī vairumā no Wood Resource Quarterly desmit apsekotajām Eiropas valstīm zāģbaļķu cenas trešajā ceturksnī pazeminājās, tās tomēr joprojām ir augstākas nekā 2010.gada attiecīgajā laika periodā. Kopumā pēdējo 12 mēnešu laikā lielākajā daļā no apsekotajām valstīm zāģbaļķu cenas paaugstinājušās par 15 – 25 USD/m3 (Krievijas rietumu daļā un Norvēģijā cenas paaugstinājās mērenāk). Taču turpmāko mēnešu laikā, samazinoties pieprasījumam pēc zāģmateriāliem, zāģbaļķu cenas, sagaidāms, turpinās pazemināties.

 

Avots:www.troymedia.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *