Finanšu ministrija: Oktobrī saglabājies straujš eksporta pieaugums

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka eirozonas finanšu problēmas un pasaules ekonomiskās attīstības palēnināšanās oktobrī Latvijas ārējo tirdzniecību vēl nav būtiski skārusi. Tieši pretēji – oktobrī Latvijas preču eksports sasniedzis jaunu visu laiku augstāko rādītāju – 556 miljoni latu, salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinoties par 21,4%. Lai gan eksporta pieauguma tempi vairs nav tik strauji kā šā gada pirmajā pusē, kad eksports auga par vairāk nekā 30%, oktobrī sasniegtais pieaugums vērtējams kā visai augsts, ņemot vērā gada otrajā pusē pieaugušo bāzi. Oktobrī eksporta pieaugums arī bijis straujāks nekā iepriekšējā mēnesī, kad Latvijas eksports palielinājās par 16,1%.

Eksporta kāpumu oktobrī turpināja nodrošināt tālāks pieaugums galvenajās Latvijas eksporta preču grupās: pārtikas un lauksaimniecības preču eksports, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 13,4%, koka un koka izstrādājumu eksports – par 12,3% līdz 91,6 miljoniem latu, kas ir 16,5% no visa eksporta, un metālu un metālu izstrādājumu eksports – par 16,5%.

Iepriekšējo mēnešu dati rāda, ka pēdējā laikā uzrādītais eksporta straujais pieaugums arvien vairāk tiek sasniegts uz eksporta apjomu pieauguma, nevis cenu rēķina. Līdz ar pasaules ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos izejvielu preču tirgos ir sākusies cenu pazemināšanās, kas ietekmējusi arī Latvijas galveno eksportpreču cenas. Atbilstoši statistikai par ražotāju cenām, koksnes un koka izstrādājumu ražošanā cenas gada laikā ir pazeminājušās par 2,4%.

Latvijas eksporta straujā izaugsme cieši saistīta ar līdz šim labvēlīgo situāciju galvenajos eksporta tirgos, kur pēdējos ceturkšņos sasniegts spēcīgs ekonomikas kāpums. Latvijas galvenās eksporta partnervalstis – Igaunija, Lietuva, Vācija, Polija un Zviedrija – trešajā ceturksnī uzrādījušas straujāko IKP pieaugumu Eiropas Savienībā, taču nākamajam gadam to izaugsmes prognozes jau ir būtiski pazeminātas, pasliktinot Latvijas eksporta perspektīvas. Sagaidāms, ka nākamajos mēnešos līdz ar situācijas pasliktināšanos ārējos tirgos, kā arī sezonālu faktoru ietekmē eksporta pieauguma tempi varētu samazināties. Tomēr gada kopējais eksporta kāpums Latvijā joprojām saglabāsies augsts.

 

Avots:www.fm.gov.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *