“Rīgas meži” nākamvasar plāno atvērt 3 miljonus latu vērtu kokapstrādes ražotni

Rīgas pilsētas mežu apsaimniekotājs SIA “Rīgas meži” ir viens no lielākajiem mežu apsaimniekotājiem Latvijā, kas ik gadu tirgū pārdod 120 000 – 150 000 kubikmetrus koksnes. Turpmāk, līdz ar 3 miljonus vērtās pašu kokapstrādes ražotnes atvēršanu nākamvasar, šis apjoms par trešdaļu saruks, informē laikraksts “Dienas Bizness”.

Kokapstrādes kompleksa jauda paredzēta 50 000 kubikmetru apaļkoksnes pārstrādei gadā, ļaujot saražot ap 25 000 kubikmetru žāvētu un ēvelētu zāģmateriālu, kuru pārdošanas cenas būtiski pārsniedz zāģbaļķu realizācijas ienākumus. “Iespējams, Latvijā SIA “Rīgas meži” ir pirmais no lielajiem mežu apsaimniekotājiem, kas investē savā kokapstrādes kompleksā, taču Zviedrijā un Somijā šādu piemēru ir daudz,” skaidro SIA “Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš, piebilstot, ka “šāds uzņēmuma solis – izveidot savu kokapstrādes ražotni – varētu nepatikt ne vienam vien kokrūpniekam, jo apaļkoksnes pirmapstrādes jaudas jau šobrīd pārsniedz pašlaik Latvijā pieejamo zāģbaļķu apjomu. It īpaši, ja ņem vērā, ka lielākais mežu apsaimniekotājs AS “Latvijas valsts meži” pēc agrāk sastādīta plāna pakāpeniski samazina ciršanas apjomus.”

Viņš arī norāda, ka jau šobrīd ir panākta vienošanās par uzņēmuma ražotnē saražoto žāvēto un ēvelēto zāģmateriālu pārdošanu. Šie produkti tiks izmantoti mēbeļu ražošanā un galarezultātā visticamāk tiks pārdoti ārzemēs. Nenoliegts, ka daļa saražoto zāģmateriālu varētu tikt eksportēta tieši, bez starpniekiem. Kokapstrādes procesā radušās atliekas tiks izmantotas gan zāģmateriālu žāvēšanai nepieciešamās siltumenerģijas ražošanai, gan arī pārdotas citiem izmantotājiem, bet mizas pārstrādās mulčā, ko varēs izmantot Rīgas dārzos un parkos. Papīrmalka tiks pārdota izsolē, jo pašu ražotnē tiks pārstrādāti tikai zāģbaļķi, kuru resgaļa diametrs nepārsniedz 20 centimetrus.

2012. gadā “Rīgas meži” plāno mainīt arī līdzšinējo koksnes tirdzniecības modeli. Proti, augošu koku cirsmu izsoles pakāpeniski saruks.

 

Lasīt vairāk: www.bizness.delfi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *