Mēbeļu rūpniecībā apgrozījumu turpina kāpināt uz eksportu orientētie uzņēmumi

Līdzīgi kā citās Latvijas tautsaimniecības nozarēs, kur ražotāji pamatā orientējas uz eksportu, arī mēbeļu rūpniecībā strādājošie uzņēmumi 2010. un 2011.gadā demonstrēja izlaides apjomu kāpumu. Tomēr augstākos – pirmskrīzes rādītājus, kas fiksēti 2007.gadā, nozare vēl nav sasniegusi. Lai arī saražotajai produkcijai  ir augstāka pievienotā vērtība, Latvijas mēbeļu ražotāji šobrīd krietni atpaliek no kokapstrādātājiem. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, Latvijā apzināti aptuveni 550 uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir mēbeļu izgatavošana. Tomēr to uzņēmumu skaits, kuriem ir daudz maz stabila pozīcija tirgū, ir ne vairāk kā 50. Kopumā eksports veido vidēji 75% – 80% no Latvijā saražotā mēbeļu apjoma.

Pēc Eiropas standartiem Latvijā ir mazi mēbeļu ražošanas uzņēmumi. Ja Vācijā vidēja uzņēmuma apgrozījums ir virs 50 miljoniem eiro gadā, tad pie mums šie rādītāji ir krietni mazāki. Pat Lietuvā tirgus ir lielāks. Piemēram, „Vilniaus baldai”, kas pamatā ražo mēbeles pēc Zviedrijas koncerna IKEA pasūtījumiem, apgrozījums šā gada pirmajos trīs ceturkšņos sasniedza 179 miljonus litu (36,5 milj. latu). Salīdzinājumam: Latvijas lielākais mēbeļu ražotājs „Avoti SWF”, kas arī sadarbojas ar IKEA, 2010.gadu noslēdza ar 14,4 milj. latu apgrozījumu. Otrs lielākais tirgus spēlētājs – „Daiļrade koks” – šogad plāno palielināt apgrozījumu par 10% līdz 9,35 milj. latu.

Kopējais apgrozījums Latvijas mēbeļu rūpniecībā 2011.gada pirmajos deviņos mēnešos pieauga par 12% un sasniedza 57,6 milj. latu (gadu iepriekš – 51,6 milj. latu). Uz ārvalstīm mēbeles no Latvijas izvestas 43,6 milj. latu vērtībā, kas ir 5% no visa Latvijas meža nozares eksporta. Lielākie Latvijas mēbeļu pircēji ir no Vācijas, Dānijas, Lielbritānijas un Zviedrijas. Mēbeles tiek tirgotas arī tirdzniecības tīklu veikalos. Tāpat tās var pasūtīt tādos katalogos kā „OTTO”. Savukārt par vietējā tirgus atjaunošanos runāt pagaidām ir pāragri. Par to liecina importa apjomi, kas samazinās (galvenokārt no Polijas un Ķīnas) – šā gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijā mēbeles ievestas 17,17 milj. latu vērtībā, savukārt gadu iepriekš šajā pašā laika periodā – 20,56 milj. latu vērtībā.

SIA „Avoti SWF” kopš 1998.gada mēbeles pamatā ražo globālajam mazumtirdzniecības tīklam IKEA. Veiksmīgas sadarbības rezultātā IKEA pasūtījumu apgrozījums palielinājies no 1,13 miljoniem latu 1999.gadā līdz 12,6 miljoniem latu 2010.gadā, kas ir gandrīz 88% no visa uzņēmuma gada apgrozījuma. Kā galveno priekšrocību sadarbībai ar šo klientu, „Avoti SWF” īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Uldis Misiņš min stabilitāti, tāpēc 2012. gadā plānotais apgrozījums ar IKEA ir 16,4 miljoni latu. Šogad uzņēmums ir sācis sadarbību arī ar starptautisko tirdzniecības grupu „Kingfisher” un turpina ražošanas telpu celtniecību un paplašināšanu, kas notiek Eiropas Reģionālās attīstības fonda programmas „Uzņēmējdarbība un inovācijas” ietvaros. Tāpat paplašināšanās arī mēbeļu ražotājs SIA “Daiļrade koks” – lai veiktu visu pasūtījumu izpildi, uzņēmums par 1,4 miljoniem latu no AS “Swedbank” atpircis Tukuma mēbeļu rūpnīcu “Sāga”, kas pārdēvēta par SIA “Tukuma mēbeles”, un nupat ražošanas jaudu paplašināšanai no DNB bankas saņēmis aizņēmumu vismaz 1,1 miljona latu apmērā. Līdz šim “Daiļrade koks” produkciju ražoja Vaiņodē, Pļaviņās, Viļakā un otrā meitas uzņēmumā „Valmieras mēbeles”. Šā gada pirmajos trīs ceturkšņos uzņēmums strādāja ar 6,82 miljonu latu lielu apgrozījumu, kas ir par 11,5% vairāk nekā gadu iepriekš. Jāatzīmē, ka “Daiļrade koks” mēbeļu eksports gada laikā audzis par 16% un sasniedzis 60,1% (4 milj. latu) no kopējā apgrozījuma.

Jau ziņots, ka šā gada pirmajos trīs ceturkšņos asociācijas “Latvijas Mēbeles” uzņēmumu apgrozījums audzis par 15,8% līdz 24,9 miljoniem latu. Vienlaikus par 20% kāpis eksporta īpatsvars kopējā apgrozījumā – no 14,2 miljoniem latu 2010.gada trīs ceturkšņos līdz 17 miljoniem latu šogad. Pēc asociācijas izpilddirektora Andra Plezera teiktā, visstraujāko pieaugumu procentuālā izteiksmē uzrāda SIA „Wenden Furniture” – par 52,7%, SIA „Troja” – par 48%, SIA „Eibe-L” – par 30%, SIA „Elīza-K” – par 20,9% un SIA „Bolderāja serviss” – par 18,1%. Savukārt summāri lielākie apgrozījuma pieaugumi pirmajos deviņos mēnešos bijuši uzņēmumiem „Daiļrade koks” – par 703 000 latu, „Elīza-K” – par 656 500 latu un „Eibe-L” – par 597 600 latu.

 

Avots: Laikraksts “Bizness & Baltija”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *