Biodegvielu sertificēšanai pieejamas septiņas brīvprātīgās shēmas

Eiropas Savienība ir noteikusi mērķi līdz 2020. gadam panākt, lai no transportā izmantotās enerģijas vismaz 10% būtu atjaunojama. Ja šī mērķa izpildei izmanto biodegvielas, ir jāievēro ilgtspējības prasības. Noteikto kritēriju mērķis ir novērst platību, kurās ir liela bioloģiskā daudzveidība un oglekļa krāja, pārveidošanu biodegvielu izejvielu ražošanas vajadzībām. Praksē tas nozīmē, ka par ilgtspējīgām nevar uzskatīt kultūras, kas ir augušas vietā, kur pirms tam atradās tropu lietus mežs vai dabiskā pļava ar unikālu ekosistēmu.

Eiropas Komisija 2011.gada 19.jūlijā Briselē apstiprināja septiņas brīvprātīgās shēmas biodegvielas izejvielu sertificēšanas shēmas, ko izstrādāja Brazīlija, Argentīna, Francija, Vācija, Spānija un Lielbritānija. Shēmu atzīšanas lēmums tieši attiecas uz visām 27 dalībvalstīm.

Uz šodienu bioloģiskas izcelsmes degvielas patēriņš pasaulē sastāda tikai 2%. ES ir ieinteresēta patēriņā palielināt to bioloģisko izejvielu apjomu, kas atbilst visaugstākajām prasībām – siltumnīcefekta gāzu emisiju ietaupījumiem no biodegvielu un bioloģisko šķidro kurināmo izmantošanas jābūt vismaz 35% (no 2017.gada 1.janvāra – vismaz 50%, un no 2018.gada 1.janvāra –  vismaz 60%).

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu, biodegvielai, tās izmantošanai un ražošanai noteikta virkne kritēriju. Tagad šai Direktīvai pievienojušās shēmas, kuras ražotājs pats ir tiesīgs pieņemt atkarībā no saražojamās biodegvielas veida. Shēma ir veids, kā tiek pārbaudīts, kur un kā biodegvielas ir ražotas. Ja ir izpildīti brīvprātīgās shēmas noteikumi, produkts var saņemt sertifikātu.

Pēc Komisijas izvērtējuma un dažādiem veiktajiem uzlabojumiem atzīšanas lēmums pieņemts par šādām shēmām: ISCC (Vācijas shēma, kas aptver visus biodegvielu veidus), Bonsucro EU (attiecas uz biodegvielām, kas ražotas no cukurniedrēm), RTRS EU RED (attiecas uz biodegvielām, kas ražotas no sojas), RSB EU RED (aptver visus biodegvielu veidus), 2BSvs (Francijas rūpniecības shēma, kas aptver visus biodegvielu veidus), RSBA (attiecas uz piegādes ķēdi) un Greenergy (attiecas uz Brazīlijas cukurniedru etanolu).

ES līmenī apstiprinātās shēmas ir pārredzamas un nodrošina atbilstību augstākajiem standartiem.

 

Lasīt vairāk:ec.europa.eu

www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *