2011.gads meža nozarei ļāvis uzstādīt rekordu eksporta ienākumu jomā

Eksporta ienākumi šā gada pirmajos desmit mēnešos salīdzinājumā ar analogo laika periodu gadu iepriekš ir pieauguši par 17% jeb 143,3 miljoniem latu. Tieši šo salīdzinoši straujo ienākumu pieaugumu no meža  nozares produktu realizācijas ārvalstīs daudzi aptaujātie uzņēmēji uzskata par visbūtiskāko notikumu. „Meža nozare 2011.gadā būs uzstādījusi eksporta ienākumu rekordu, jo 2007.gadā iespētie 1,05 miljardi latu tiks pārspēti,” uzsver Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, savu teikto pamatojot ar to, ka novembrī un decembrī eksporta ienākumi būs noteikti lielāki par 33 miljoniem latu. „Vidēji ik mēnesi šogad nozares eksports ir bijis 90 – 100 miljoni latu, tādējādi šogad eksporta ienākumi varētu būt ap 1,1 – 1,2 miljardiem latu,” teic K. Klauss. Vairāki citi nozares uzņēmēji norāda, ka šāda rekorda uzstādīšanai bijuši daudzi priekšnosacījumi.

2011.gads iezīmējies ar to, ka jauni saimnieki atrasti bijušās Sāgas grupas Tukuma un Mālpils ražotnēm, kur tiks ražotas mēbeles un mēbeļu detaļas eksportam. AS „Latvijas Finieris” šogad nodibināja meitas uzņēmumu Igaunijā Kohile Vineer, kas no SEB Liising iegādājās  bērza pārstrādes rūpnīcas aktīvus.

Neapšaubāmi par šā gada lielāko investīciju projektu atzīta kokskaidu granulu ražošanas līdera SIA „Latgran” atvērtā 14 miljonus eiro vērtā ražotne netālu no Krāslavas. Īpašas uzmanības vērts ir arī fakts, ka jaunuzbūvētā „Latgran” ražotne Krāslavas apkaimē ir pēdējo 25 gadu laikā lielākā investīcija.  Vēl viena 14 miljonus eiro vērta granulu rūpnīca, ar jaudu 180 tūkst. – 200 tūkst. tonnu gadā, top Inčukalnā, ko realizē SIA „Graanul Pellets”. Savukārt SIA „New Fuels” Rēzeknē sācis īstenot torificēto kokskaidu granulu ražošanas projektu. Lieli kapitālieguldījumi tiek īstenoti SIA „Kurekss” kokapstrādes ražotnē. Tapšanas stadijā ir vairāki jauni lielbudžeta kokapstrādes projekti (SIA „Jēkabpils mežrūpniecība”, SIA „RDN”, SIA „Skonto Invest”), kā arī mazāka mēroga projekti (SIA „Avoti SWF”, SIA „Kokapstrāde 98″, SIA „Kronus” utt.), kas nozares pienesumu tautsaimniecībai padarīs vēl nozīmīgāku.

Lielu uzmanību kokrūpnieki šogad pievērsuši koģenerācijas staciju izveidei. Ekspluatācijā tādu šogad nodeva SIA „Ošukalns”, un līdzīgs projekts top Saldū. Savukārt lielākas jaudas koģenerācijas staciju būvē SIA „Graanul Invest”. Kokrūpniekus priecē arī fakts, ka AS „Latvijas valsts meži” pēc nedaudz vairāk kā gada pārtraukuma atsāka FSC sertificētas koksnes pārdošanu un piedāvā PEFC sertificētu koksni, kas līdz šim Latvijā nebija pieejama. Nenoliedzami svarīgs jautājums ir Valsts meža dienesta reorganizācija, kuras rezultāti būs redzami jau ar 2012.gada 1.janvāri. Ne mazāk aktīvas diskusijas izraisīja arī grozījumi meža likumā, kas kompromisa variantā galu galā tika pieņemti.

 

Lasīt vairāk: laikrakstā “Dienas bizness” (21.12.2011)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *