Krievija grasās ieviest stingrākus apaļo kokmateriālu aprites noteikumus

Krievijas Federālā mežu aģentūra sagatavojusi likumprojektu, kas paredz ievērojami stingrāku apaļo kokmateriālu operāciju uzskaiti. Ņemot vērā Krievijas uzsākto iestāšanās PTO procesu, pastāv liela iespēja, ka šo likumprojektu jaunievēlētā Krievijas Valsts dome pieņems kā vienu no pirmajiem.

Saskaņā ar šo likumprojektu tirgus dalībniekiem obligātā kārtībā būs jādeklarē informācija gan par apaļkoku tirgotājiem un pircējiem, gan par izstrādātajiem apjomiem, iepirkuma, pārstrādes un pārdošanas apjomiem (t.sk. eksportam). Šie dati tiks iekļauti vienotajā starptautiskajā datu bāzē, ļaujot tiesībsargājošajām un pārraudzības institūcijām veiksmīgāk cīnīties ar nelegālo mežizstrādi un nelikumīgi iegūto kokmateriālu tirdzniecību, kā arī reāli novērtēt patieso situāciju koksnes resursu tirgū.

Saskaņā ar Krievijas Federālās mežu aģentūras datiem, pēdējo piecu gadu laikā nelegālās mežizstrādes apjoms Krievijā ir divkāršojies. 2010.gadā vien reģistrētais nelikumīgās mežizstrādes gadījumu skaits pārsniedzis 27 000. Nelikumīgi iegūtās koksnes apjoms sastādījis 1,3 miljonus kubikmetru, bet radītie zaudējumi – 13,8 miljardus rubļu (ap 230 miljoniem latu).

Likumprojekts mežrūpniekiem izsaucis jauktu reakciju. 2012.gadā līdz ar Krievijas iestāšanos PTO un apaļkoku eksportu ierobežojošo paaugstināto tarifu atcelšanu koksnes tirgotājiem ekonomiski izdevīgāk būs apaļkokus eksportēt. Rezultātā vietējiem kokapstrādes uzņēmumiem var samazināties izejvielu pieejamība un koksnes cenas pieaugs. Vissmagāk pārmaiņas skars starpniekus, norādījis kāds mežrūpniecības uzņēmuma vadītājs, jo ārvalstu kompānijas bieži vien koksni iepērk tieši no starpniekiem, kas Krievijā koksni iepērk par 700 rubļiem (~12 LVL) kubikmetrā, ko tālāk pircējiem realizē par divreiz augstāku cenu – par 1300 – 1700 rubļiem kubikmetrā.

 

Avots:www.dp.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *