Ženēvā parakstīts oficiāls protokols par Krievijas iestāšanos PTO

Pēc 18 gadus ilgām pārrunām Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) VIII ministru konferencē Ženēvā 16.decembrī parakstīts oficiāls protokols par Krievijas iestāšanos PTO. Krievijai atliek tikai ratificēt dokumentu paketi iestājai PTO un  atcelt grozījumus, kas ierobežo eksportu uz ASV. 30 dienas pēc šo dokumentu ratifikācijas Krievija kļūs par pilntiesīgu šīs starptautiskās organizācijas dalībvalsti, kas pēc Krievijas Ekonomikas attīstības ministrijas tirdzniecības pārrunu departamenta direktora Maksima Medvedkova teiktā gaidāma 2012.gada septembrī.

Visvairāk no Krievijas pievienošanās PTO iegūs krievu metalurģijas kompānijas, bet zaudēs – datoru ražotāji. Smagāk dalība PTO skars lauksaimniecību, jo subsīdijas nozarei tiks ierobežotas līdz 9 miljardiem dolāru (apmēram 5 miljardiem latu) 2012.gadā, bet 2018.gadā atbalsta apjoms saruks vēl divas reizes. Importam būtisks muitas nodevu samazinājums nav gaidāms – lauksaimniecības produktiem tās samazināsies no 13,2% līdz 10,8%, bet rūpniecības precēm – no 9,5% līdz 7,3%. Tāpēc straujš importa pieaugums Krievijā nav gaidāms.

Savukārt Latvijai Krievijas dalība PTO sniegs virkni ieguvumus, jo Krievija šobrīd ir otrais lielākais Latvijas tirdzniecības partneris pēc Eiropas Savienības. Ņemot vērā Krievijas ģeogrāfisko novietojumu, ekonomikas lielumu un tradicionālo sadarbību, tā ir viena no nozīmīgākajām Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalstīm. 2010.gadā Latvijas preču un pakalpojumu ārējās tirdzniecības apgrozījums ar Krieviju veidoja 1,9 miljardus eiro (1,33 miljardus latu), kas ir 10,4% no Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījuma. Līdz ar saistību stāšanos spēkā Latvijas uzņēmēji iegūs no Krievijas eksporta tarifu ierobežojumu atcelšanas izejvielām, samazinātajiem tarifiem un netarifu barjerām. Piemēram, kokrūpniecības nozares interesēs ir Krievijas apņemšanās iestājoties PTO atcelt eksporta tarifus apaļkokiem un piemērot ar EK kopīgi izstrādāto Krievijas skujkoku apaļkoku eksporta tarifu kvotas administrēšanas mehānismu.

Tā kā pastāv bažas, ka subsīdiju samazināšana Krievijā var novest pie atsevišķu nozaru iznīkšanas, bezdarba pieauguma un sociālās spriedzes rašanās sabiedrībā, pēc atsevišķu ekspertu domām, šo bažu dēļ Krievija var vilcināties ar līguma ratificēšanu, bet gadījumā, ja globālā krīze vērsīsies plašumā, uz laiku atteikties no dalības PTO.

 

Avots:www.mixnews.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *