Eiropas mežsaimnieki iepazīstas ar pozitīvo Somijas pieredzi kurināmās koksnes jomā

Eiropas valstis koncentrējas uz klimata un enerģijas politikas īstenošanu, kuru nozīmīgākais uzdevums ir aizvietot fosilo kurināmo ar meža vai lauksaimniecības biomasu. Pamatā situācija daudzās valstīs ir vienāda: meži ir bagātīgi ar koksnes resursiem, bet galvenais izaicinājums ir mobilizācija uz kurināmo koksni.

Privātās mežsaimniecības var palīdzēt citām ES valstīm palielināt kurināmās koksnes izmantošanu. Daļa no AFO (Activating Forest Owners of Increase Forest Fuel Supply) starptautiska bioenerģijas projekta dalībniekiem, no Latvijas un Lielbritānijas privāto mežu īpašnieki un mežsaimniecības speciālisti šā gada oktobrī tika iepazīstināti ar Somijas meža bioenerģijas risinājumiem Jyväskylä reģionā. Somijas projekta partneri bija Tehnisko pētījumu institūts VTT un Meža attīstības centrs Tapio. Mācības mērķis bija parādīt Somijas labas prakses modeli visos piegādes ķēdes posmos, sākot no mežizstrādes līdz koksnes kurināšanai.

Galvenās atziņas no Lielbritānijas dalībnieku puses bija šādas:

  • Labi plānojot, biomasa var būt labs bizness. Pamatojoties uz iegūtām zināšanām, izriet, ka šķeldas 27% mitruma daudzumu var sasniegt ar dabisko žāvēšanu.
  • Lai gan Lielbritānijā ir labas mežizstrādes un apstrādes tehnoloģijas, bet pašlaik šīs produkts tirgū ir mazā apjomā vai arī vispār nav. Bija ļoti interesanti ieraudzīt Somijas praktisko siltuma pielietojumu.

Centrālajā un Rietumeiropā šķeldu kvalitāte parasti ir ļoti augsta, jo izejvielas satur rupjas frakcijas koksnes. Parasti šķeldu žāvē un uzglabā zem jumta. Somijas kurināmo katlu tehnoloģija ļauj sadedzināt šķeldas ar ievērojami augstāku mitruma saturu. Tas ietaupa izmaksas un nodrošina daudz lielāku elastību piegādes ķēdē, jo kurināmo var uzglabāt mežā un smalcināt tieši pirms koksnes kurināšanas.

Citādi, mežizstrādes atliekas kā šķeldas un celmus reti izmanto citur Eiropā. Pagājušā gadā vairāk nekā 3.milj.m3 mežizstrādes atlieku un celmu tika sadedzināti tieši Somijā. Somijas risinājums mežizstrādē nodrošina ilgtspēju biomasas uzkrāšanos un lielisku kompetences pārnesi ārpus valsts teritorijas.

 

Avots:  www.tapio.fi

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *