Kas jāzin par pareizu putnu barošanu ziemā?

Iestājoties aukstumam un sniegam, dabā samazinās putniem pieejamā barība, tādēļ jau kopš seniem laikiem daudziem cilvēkiem rudenī un ziemā ir tradīcija spārnotajiem draugiem sagādāt kādu papildu cienastu. No dabas viedokļa raugoties, tas nav nepieciešams, jo, lai cik bargi būtu laika apstākļi, putni arī aukstajā sezonā ir raduši paši atrast barību sev vajadzīgajā daudzumā. Ja putniņus pabarot tomēr ir vēlēšanās, jo tas, nenoliedzami, atvieglo tiem pārziemošanu, vajadzētu šo procesu veikt atbildīgi, citādi iespējams panākt arī pilnīgi pretēju efektu. Lai labi iecerētais nepārvērstos traģēdijā, par putnu barošanu nepieciešams atcerēties trīs vienkāršus nosacījumus:

1. Ja esat sācis putnus barot, tas jāturpina darīt līdz pavasarim – kamēr dienā un naktī gaisa temperatūra nepakāpjas virs 0 grādiem un nav nokususi sniega sega. Ja putnu barošana ziemā pēkšņi tiks pārtraukta, barotavai piesaistītie putni laiku, ko vajadzētu izmantot barības meklēšanai citur, pavadīs pie barotavas, gaidot, kad tajā barība parādīsies, jo līdz šim tā tur ir bijusi. Gaidot ierasto ēdienreizi, putni nepagūs uzņemt nepieciešamo barības daudzumu un naktī ies bojā nosalstot, jo bez nepieciešamā enerģijas daudzuma nespēs pārciest aukstumu.

2. Barotavā vienmēr – katru dienu – jābūt barībai. Nedrīkst izlaist pat vienu barošanas reizi. Vislabāk barotavu piepildīt agri no rīta – līdz ar gaismas uzaušanu, kad pēc garajām un aukstajām naktīm putni sāk aktīvi meklēt pārtiku. Nebūtu vēlams barot ūdensputnus – pīles un gulbjus, jo tad šie putni, pienākot salam un ūdenstilpēm aizsalstot, aizlidos prom uz piemērotākām ziemošanas vietām. Taču, ja pīles un gulbjus ir sākts barot, tas jādara līdz pavasarim. Jāņem vērā, ka gulbji var kļūt tik ļoti atkarīgi no barošanas, ka paliks uz vietas pat tad, kad ūdenstilpe aizsals. Tas draud ar putnu iesalšanu ledū un bojāeju.

3. Barība, ko dod putniem, nedrīkst būt sālīta un ar garšvielām. Pēc sastāva tai pēc iespējas vairāk jāatbilst putnu dabiskajai barībai. Laba un enerģijas bagāta putnu barība ir tauki – svaigs, nesālīts speķis bez garšvielām. Lai putnu ēdienkarti bagātinātu, kausētus cūku taukus var samaisīt viendabīgā masā ar auzu pārslām. Putnu iecienīta barība ir arī saulespuķu sēklas, auzu pārslas, grūbas, prosa, putraimi, zemesrieksti, linsēklas, labības graudi, arī dažādu nezāļu sēklas. Putnus var barot arī ar vārītām pupām un zirņiem, maizi. Ja bijis labs ābolu ražas gads, atklātās vietās var izlikt ābolus. Rudenī var lielā daudzumā savākt un izkaltēt pīlādžus. Derēs arī kaltētas mellenes, brūklenes, aronijas un citas ogas.

 

Avots: žurnāls „Baltijas Koks” (Novembris, Nr. 11 (135) 2011, autors – G.Miško)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *