Alsungā kooperatīva dibināšanas līgumu parakstījuši pirmie privāto mežu īpašnieki

15. novembrī Alsungā kooperatīva dibināšanas līgumu parakstījuši pirmie 15 privāto mežu īpašnieki, kuru kopējās mežu platības ir gandrīz divtūkstoš hektāru lielas. Kā skaidro idejas iniciators Grigorijs Rozentāls, kooperatīva mērķis ir radīt pašiem meža īpašniekiem piederošu saimniecisku struktūru, kas tiem dotu iespēju labāk aizstāvēt savas intereses koksnes tirgū, kā arī iesaistīt profesionālus darbiniekus un tehnoloģijas savu īpašumu apsaimniekošanā. Galvenie kooperatīva darbības virzieni būs koksnes sortimentu kopīga pārdošana un mežsaimniecisko pakalpojumu kopīga iepirkšana. Jaunā struktūra darbosies kā koordinators konkrēto darbu veikšanai, uz stabilas ilgtermiņa sadarbības pamata piesaistot kontraktorus. Kā tas pierādījies citās valstīs, meža īpašnieku kooperācija ir ātrākais ceļš gan uz labāku privāto mežu apsaimniekošanu, gan efektīvāku koksnes resursu izmantošanu, īpašnieku izglītošanu un arī dabas vērtību saglabāšanu.

Jāuzsver, ka iesaistīšanās jaunajā kooperatīvā nevienam no dalībniekiem neuzliek obligātu pienākumu regulāri cirst mežu un nespiež visu atbildību par cirsmu apsaimniekošanu uzticēt kooperatīva vadībai. Gluži otrādi – mežu īpašnieki, ja vēlēsies, arī turpmāk varēs paši pieņemt lēmumus, paši veikt darbus vai organizēt to izpildi un paši pārdot mežā iegūto koksni. Šajā gadījumā dalība kooperatīvā ir kā brīvprātīga opcija, kas vienkārši dos iespēju mežsaimniecisko darbu organizēšanā vai koksnes pārdošanā izmantot jaunizveidotās organizācijas pakalpojumus. Turklāt biedri jebkurā brīdī varēs vērsties pie kooperatīva atbildīgā speciālista, lai iegūtu kompetentu padomu mežsaimniecības, likumdošanas, nodokļu vai kādā citā jautājumā.

Taču ir vēl kāds ļoti svarīgs iemesls, kāpēc pašmāju mazajiem mežu īpašniekiem vajadzētu apvienoties, tādā veidā saglabājot savus īpašumus un nostiprinoties koksnes piegāžu tirgū. Kā liecina portālā pietiek.com publicētais Baltic Screen pētījums, aizvien lielākā apjomā Latvijas mežus turpina izpirkt ārzemnieki. Valsts zemes dienesta dati liecina, ka 2010. gadā desmit lielāko meža zemes īpašnieku vidū ir vairs tikai trīs pašmāju uzņēmumi.

Saprotot, ka situācija ir visai nopietna, privāto meža īpašnieku kooperāciju atbalsta arī valdība. Valda Dombrovska vadītā Ministru kabineta šoruden izstrādātajā rīcības plānā starp praktiskajiem pasākumiem šī mērķa sasniegšanai minēta Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai pieejamā finansējuma pārstrukturēšana, lai atbalstītu privāto meža īpašnieku biedrību un kooperatīvu darbību un attīstību, kā arī grozījumu izstrādāšana Kooperatīvo sabiedrību likumā, lai sekmētu meža īpašnieku pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību veidošanos. Jācer, ka paredzētajā tuvāko gadu termiņā šie atbalsta pasākumi tiešām tiks īstenoti un kalpos par pamatu jaunu kooperatīvu izveidei.

 

Avots: žurnāls „Baltijas Koks” (Novembris, Nr. 11 (135) 2011)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *