Mežizstrādes uzņēmums “R grupas” sekmīgi piedalās izglītošanā nozares ietvaros

Pēc saimnieciskajiem radītajiem starp līdzīgiem uzņēmumiem, kas Latvija darbojas meža nozarē, “R grupa” droši ieņēmusi vienu no vadošajam vietām. Nozares 2010. gada laureāta balva “Zelta čiekurs” SIA piešķirta par inovatīvu uzņēmējdarbību. “Balvas laureātu goda visdrīzāk nonācām par iedrošināšanos mēģināt mainīt to izglītības sistēmas daļu, kas nodarbojas ar nozarei tik nepieciešamo profesionālo mežizstrādātāju sagatavošanu. Kaut kas patiešām ir izdevies”, teic “R grupas” valdes loceklis Juris Rūsa.

“Meža nozarē darbojos jau 20 gadus un labi zinu, ko nozīme profesionālu darbinieku deficīts. Pārsteidzoši, bet mežsaimniecības joma, kas Latvija neapšaubāmi ir viena no vadošajam, tikai salīdzinoši nelielam skaitam nodarbināto ir attiecīga profesionāla izglītība. Pēc akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” datiem tikai 6% no tiem, kas tai sniedz pakalpojumus, ieskaitot Latvijas Lauksaimniecības universitātes beidzējus, ir profesionāla izglītība. Tas attiecas arī uz meža mašīnu operatoriem.

Neapšaubāmi, vairākumam no tiem, kas strādā ar meža izstrādes mašīnām – forvaderiem un harvesteriem, ir F kategorijas tiesības. Tikai – kad un ka tas iegūtas. No vienas puses darītāji un strādāt gribētāji ir. No otras puses, cilvēkiem trūkst mūsu laikam atbilstošas pieredzes. Daudzi ir sākuši strādāt ar padomju laika traktoriem, bet šodien meža mašīnas ir daudz modernākās un operatoriem ir nepieciešama pavisam cita kvalifikācija. Tāpēc nozarei ir vajadzīgi jauni cilvēki”, situāciju raksturo Juris Rūsa.

Par izvēlēto ceļu, ka atrisināt problēmu, viņš stāsta: “Jau ilgus gadus ir bijusi mēģinājumi pārveidot mežinieku izglītošanas sistēmu, taču tas nezin kāpēc bija palicis pusratā. Arī man daudzi teica, ka nav vērts sākt, jo tikpat nekas prātīgs nesanāks. Tas jau lika domāt, ka izaicinājums ir tāds, no kura es nu gan neatkāpšos.

Tad arī sakām: izveidojam darba grupu, kura bija Latvijas Neatkarīgas mežizstrādātāju asociācijas, akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži”, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta, Izglītības un zinātnes ministrijas, Zemkopības ministrijas, Latvijas Kokrūpniecības federācijas un meža tehnikas tirgotāju “Konekesko” un “Intrac” pārstāvji. Mūsu ieceres atbalstīja arī toreizējais Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs, vēlāk izglītības un zinātnes ministrs, Rolands Broks.

Uzrakstījām un Izglītības un zinātnes ministrija aizstāvējām jaunu meža mašīnu operatoru profesijas standartu        un izveidojam apmācības programmu, pamatojot to vispirms ar šādas profesijas cilvēku trūkumu darba tirgū. Atradām Eiropa finanses un par vietu, kur mācību programmu palaist, izraudzījāmies toreizējo Ogres meža tehnikumu, kuru kopš 2011. gada septembra sauc par Ogres Valsts tehnikumu, ko daudzsološi vada bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas amatpersona Ilze Brante.”

Par to, kas iegūts praktiski, J. Rūsa teic, ka pašlaik paveiktais ir iestrādne nākotnei. Šobrīd Ogres Valsts tehnikuma pusotrgadīgajā programma harvesteru un forvarderu operatoriem jau otro gadu mācās 36 cilvēki. 2011. gada rudenī mācības saka vēl 25 audzēkņi. Pusotrgadīgā programma, kā to paredz ES noteikumi, ir domāta jauniem cilvēkiem no 19 līdz 25 gadiem, kur viņi kopā ar F kategorijas tiesībām iegūst ari pamatzināšanas apsaimniekošanā. Taču loģiski, ka nākamajam solim bija jābūt arī četrgadīgas grupas izveidošanai pamatskolas beidzējiem. Tas ir izdevies un četrgadīgajā grupā šoruden tika uzņemti pirmie 35 cilvēki. Latvijas mežsaimniecības izglītība tas ir ļoti svarīgs notikums.

„Tas ir tikai laika jautājums, kad uzņēmējs varēs stāvēt pie skolas durvīm un piedāvāt darbu kādam no šiem 96 topošajiem meža mašīnu operatoriem,” uzsver “R grupas” valdes loceklis, gan piebilstot, ka skolai der padomāt arī par, piemēram, mehāniku, augsnes sagatavotāju un pakotāju apmācīšanu.

Nešauboties, ka tieši ilgtermiņa domāšana un rīcība dos vislabākos rezultātus, tomēr gribējās arī uzzināt, uz ko jau paša uzņēmumā paveiktu balstās uzņēmēja Jura Rūsas optimisms. „R grupa” darbojas trīs virzienos. Vecākais no tiem ir meža apsaimniekošana, tad transporta nozare un loģistika, kura ietilpst arī koku vedēji. Jaunākais virziens ir mežizstrāde. Juris Rūsa: “Šobrīd nodarbinām 110 darbiniekus, ieskaitot menedžmentu, harvesteru un forvarderu operatorus, kokvedēju vadītājus. Ja bizness, ka mēdz sacīt, būtu balts un pūkains, mēs teorētiski pašlaik varētu nodarbināt pat 150 cilvēkus. Savukārt Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas uzņēmumos darbs varētu atrasties pat 250 operatoriem, jo mēs esam lielākie pakalpojumu sniedzēji arī akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži”. Līdz ar to arī saprotama viņu ieinteresētība mūsu izglītības projekta. Jau tagad “R grupa” dod prakses vietas nākamajiem meža mašīnu operatoriem, viņiem praksi pie mums izejot instruktoru vadībā. “Nevar jau tikai distancēti gaidīt, verot un priecāties, ka drīz darba tirgu nonāks jauni, labi izglītoti harvesteru un forvarderu operatori, bet jāpiedalās ar savu pieredzi, ka to dara “R grupa”.

Ja labi grib, visu var izdarīt, ka šajā gadījumā izglītotajiem un uzņēmējiem sadarbojoties. Tā ir visproduktīvākā prakse. Rezultātā saimniekošana Latvijas mežos kļūs tikai kārtīgāka un ilgtspējīgāka,” uzskata meža nozares uzņēmējs.

 

Avots: Meža gadagrāmata 2011-2012

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *