Gada nogalē vētrās Somijas mežos bojāti ap 3,5 miljoni kubikmetru koksnes

Vairākos Somijas reģionos 25. – 28.decembrī plosījās vētras, kuru rezultātā kopumā nopostīti 3,5 miljoni kubikmetru koksnes, nozarei radot zaudējumus aptuveni 120 miljonu eiro apmērā.

Lielākos postījumus radījusi vētra ‘Tapani’, kas galvenokārt plosījusies valsts rietumu daļā. Dienvidrietumos esošajos mežu masīvos sākotnēji aprēķinātais bojātās koksnes apjoms pārsniedz vienu miljonu kubikmetru, kas naudas izteiksmē ir gandrīz 40 miljoni eiro. Arī valsts dienvidos (Häme-Uusimaa reģionā) aprēķinātais bojājumu apmērs ir aptuveni viens miljons kubikmetru. Savukārt valsts centrālajā daļā bojāti ap 0,3 – 0,6 miljoni kubikmetru koksnes. Tā kā mežizstrādes pakalpojumu izmaksas vētras skartajās mežaudzēs ir augstākas un koksnes kvalitāte zemāka, sagatavoto sortimentu realizācijas vērtība būs par 15 – 25% zemāka un pārdošanas ienākumi mežu īpašniekiem attiecīgi samazināsies par 25 – 30 miljoniem eiro.

Pēdējos lielākos mežu postījumus vētras Somijā radījušas 2010. gada jūlija beigās un augusta sākumā, kad dažādas vietās valstī kopumā nopostīti 8,1 miljons kubikmetru koksnes jeb aptuveni 15% no Somijas ikgadēji iegūtā koksnes apjoma.

Ziemassvētku brīvdienās mežu postījumi radīti arī Zviedrijā, kur vētras ‘Dagmar’ skartajās teritorijās valsts centrālajā un ziemeļdaļā pēc sākotnējiem aprēķiniem nopostīti aptuveni 350 000 kubikmetru koksnes. Tā kā vētra skārusi plašu reģionu, precīzs nodarīto zaudējumu apmērs pagaidām vēl nav zināms. Jāatzīmē, ka tikai mēnesi iepriekš Zviedrijas dienvidu reģionu skārusi vētra, pēc sākotnējiem aprēķiniem nopostot aptuveni vienu miljonu kubikmetru koksnes, kas ir līdzvērtīgs pusotra mēneša laikā izstrādātajam koksnes apjomam.

Pēc korespondentbankas “Deutsche Bank” analītiķu aplēsēm šo vētru postījumu dēļ papīrmalkas cenas šogad Somijā un Zviedrijā varētu pazemināties par aptuveni 15%, kas būs izdevīgi tādiem mežrūpniecības uzņēmumiem kā „Stora Enso” un „UPM-Kymmene”. Papīrmalkas kubikmetra vidējai cenai pazeminoties par 3 – 5 eiro, „Stora Enso” koksnes iegādes izmaksas, saskaņā ar bankas aprēķiniem, samazinātos par 100 – 170 miljoniem eiro,  „UPM-Kymmene” izmaksas samazinātos par 50 – 80 miljoniem eiro, bet uzņēmumam „M-Real” – par 15 līdz 25 miljoniem eiro.

 

Avots:www.mmm.fi

www.skogspartner.se

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *