Inovatīvi produkti dzirdes aizsardzībai medniekiem un sporta šāvējiem

Gandrīz katram medniekam vismaz reizi mūžā nācies piedzīvot pamatīga šāviena troksni un izjust tā sekas. Eiropā 16% pieaugušajiem konstatētas dzirdes problēmas skaļu trokšņu vai citu faktoru ietekmē, liecina jaunākie statistikas dati. Tomēr pasliktinājusies dzirde ir tikai aisberga redzamā daļa, jo troksnis ietekmē visu organismu, un aiz smēķēšanas atzīts par otro biežāko sirds un asinsvadu slimības riska faktoru.

Dzirde cilvēka organismā ir viena no visjūtīgākajām maņām. Cilvēka auss spēj izturēt 140 decibelu skaļumu. Mednieka ieroča šāviena radītās skaņas intensitāte svārstās 150 – 160 decibelu robežās. Pēc skaļa trokšņa pat vairākas stundas ausīs var saglabāties džinkstoņa un iespējama arī neatgriezeniska dzirdes zaudēšana. Mednieki dzirdes aizsardzībai visbiežāk lieto austiņas, lai gan mēdz uzskatīt tās par visai neērtām un pat traucējošām medību laikā, par negatīvākajiem aspektiem norādot spiedienu uz galvu, svīšanu un izolāciju no apkārtējās vides skaņām.

21.gs.  tehnoloģijām strauji attīstoties, speciālisti turpina uzlabot un attīstīt dažādus dzirdes aizsardzības līdzekļus. Šveices kompānija „Audio Labs Swiss AG”, kas dzirdes aizsardzības jomā darbojas jau vairāk nekā 50 gadus, ir izveidojusi inovatīvus produktus individuālajai dzirdes aizsardzībai, kas nesen ienākuši arī Latvijas tirgū un jau guvuši īpašu atzinību mednieku un sporta šāvēju vidū. Šo aizsardzības līdzekļu – ausu aizbāžņu – galvenā specifika ir tā, ka tie tiek ražoti katram klientam individuāli, noņemot attiecīgās personas iekšējās auss nospiedumu.

Līdz šim pieprasītākie ausu aizbāžņu modeļi ir NX Pro un Serenity DP. NX Pro iekšpusē ir speciāls filtrs, kas slāpē nevēlamās skaņas, vienlaicīgi ļaujot uztvert apkārtējo vidi un nodrošina gaisa cirkulāciju auss komfortam. Serenity DP ir specifisks dzirdes aizsardzības līdzeklis, jo ļauj kontrolēt apkārtējās vides skaļumu. Auss aizbāžņos ir iebūvēti mikrofoni, kas savienoti ar procesoru un dod iespēju medniekiem nepieciešamības gadījumā pastiprināt apkārtējās vides skaņas, piemēram, lai labāk saklausītu dzīvnieka tuvošanos. Ausu aizbāžņa procesors nodrošina impulsa trokšņu pilnīgu slāpēšanu un aizsargā dzirdi no pēkšņa šāviena trokšņa ietekmes. Latvijā šo  produktu izplatīšanu nodrošina uzņēmums „Media Control”, kas ieguvis kompetentas institūcijas statusu darba aizsardzības jautājumos.

 

Avots:Latvijas Mednieku asociācijas informatīvais izdevums “Jakts” (Nr.2/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *