“Latgran” ieguvis piecus atbilstību standartiem apliecinošus sertifikātus

SIA “Latgran” valdes loceklis un ražošanas direktors Mārtiņš Zvejnieks lepojas, ka uzņēmums, kura nu jau trīs rūpnīcās – Jaunjelgavā, Krustpils novada Kūku pagastā un Krāslavā – tiek ražotas biomasas apkures granulas, kļuvis par meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” laureātu un ieguvis piecus dažādus sertifikātus, kas apliecina atbilstību starptautiskiem standartiem. „Zelta čiekurs” biomasas granulu ražotājam piešķirts nominācijā „Par inovatīvu uzņēmējdarbību” – par veiksmīgāko risinājumu uzņēmuma attīstībā, modernizēšanā, jaunu un perspektīvu produktu ražošanā, vidi saudzējošu tehnoloģiju ieviešanā un investīciju piesaisti pēdējos gados.

Jau līdz 2011.gada vasarai granulu ražotāji bija ieguvuši četrus dažādus sertifikātus, kas pierādīja darbības atbilstību starptautiskiem labās prakses piemēriem uzņēmējdarbībā. Starptautiskās standartu organizācijas apstiprinātie standarti ISO 9001, ISO 14001 un OHSAS 18001 ietver sevī kvalitātes, vides, arodveselības un darba drošības jautājumus. Savukārt FSC sertifikāts apliecina, ka ražotāji sadarbojas tikai ar tiem piegādātājiem, kuri nodrošina sociāli atbildīgu, videi draudzīgu un ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanas politiku un likumīgu koksnes izejmateriālu izcelsmi. Tagad klāt nācis piektais sertifikāts – par atbilstību Green Gold Label (Zaļā zelta etiķete) standartam, kas sevī ietver ražošanas uzraudzības un produkta tīrības nodrošināšanas prasības.

„Latgran” jau 2010.gadā uzsācis ražot granulas, kurām izejmateriāls ir ne vien šķelda un skaidas, bet arī stiebrzāle – miežabrālis. „Mēs salīdzinājumā ar kolēģiem Baltijā un Eiropā energokultūru jomā esam sasnieguši ļoti daudz,” stāsta uzņēmuma projektu vadītājs Ralfs Vaiveris. Ja koksnes industriālajām granulām sadegot, paliek pelni 1,0 līdz 1,5% apjomā, „Latgran” koksnes un  miežabrāļa granulām tas ir apmēram 1,5%, kas ir ļoti labs rādītājs. Būtiski parametri ir arī siltumspēja, pelnu kušanas temperatūra, sēra un hlora saturs. „Latgran” vienu un to pašu paraugu testē pat trijās laboratorijās, lai atbilstība visiem Eiropas parametriem patiešām būtu pilnīgi droša.

Šobrīd uzņēmuma vajadzībām miežabrāli audzē 20 zemes īpašnieki 500 hektāru platībā. Tas ir daudzgadīgs augs, kuru izdevīgāk novākt pavasarī, kad to pelnu saturs ir 4,5% (rudenī novāktajam – 5,7%).

2011. uzņēmumam izvērties par ražīgāko gadu – ja agrāk ražošanas kopējais apjoms gadā sasniedza 200 000 līdz 230 000 tonnu granulu gadā, tad tagad līdz gada beigām plānots saražot līdz 270 000 tonnu granulu. Nākamgad, pateicoties jaunatvērtajai rūpnīcai Krāslavā, kas ekspluatācijā laista 2011.gada pēdējā ceturksnī, saražojam ražošanas apjomu paredzēts kāpināt līdz 380 000 tonnu gadā. „Latgran” granulas pamatā aiziet eksportam uz Eiropas valstīm, taču tiek arī pašmāju tirgum, piemēram, uzņēmums šobrīd ar kurināmo apgādā Krāslavas pilsētas pašvaldību.

 

Avots: Meža gadagrāmata 2011-2012 (Izdevusi SLO “Latvija aug”)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *