Nodokļi par meža pārdošanu un ar PVN apliekamie saimnieciskie darījumi

Pēdējā laikā ne reizi vien dzirdētas sūdzības par VID nodokļu administrācijas duālo manipulēšanu ar likumu normām, kas rada neizpratni par to, kāpēc, kā un kad jāmaksā nodokļi budžetā, tāpēc laikrakstā „Praktiskais Latvietis” sagatavots plašāks skaidrojums par šiem jautājumiem.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta trešās daļas 15. punktā noteikts, ka pie pārējiem ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā nodoklis, pieskaita ienākumus no personas īpašumā esoša augoša meža pārdošanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu pārdošanas, kā arī atbalsta summas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem meža īpašniekiem, kuriem meža apsaimniekošana nav saimnieciskās darbības veids. Tātad varam secināt, ka personas īpašumā augoša meža pārdošanu izciršanai (ciršanas tiesību pārdošanu) apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Taču ir vēl cits likuma pants, kas nosaka nodokļa ieturēšanu. Proti, 11. pants, kas regulē ienākuma noteikšanu saimnieciskajā darbībā. Ja persona ir reģistrējusi saimniecisko darbību par mežizstrādi savā īpašumā un citur, tad nodokli tā maksā no saimnieciskās darbības ienākuma. Šajā gadījumā personas pienākums ir kārtot grāmatvedību un uzrādīt darījumus ar kokmateriāliem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā; izrakstīt rēķinus darījumu partneriem un iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā deklarāciju.

Ienākumam no privātpersonas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanas piemēro 10 % likmi, bet saimnieciskajā darbībā – 25 % likmi.

Viens no bubuļiem darījumos ar mežu daudziem pēdējā laikā šķiet pievienotās vērtības nodoklis. Nodokļu administrācija pēc 35 000 latu pārsniegšanas no ciršanas tiesību pārdošanas personām raksta aicinājumus reģistrēties PVN reģistrā un maksāt budžetā radušos starpību līdz reģistrācijas brīdim. Visur, kur ir daudz mežu, tas tiešām ir radījis pamatīgu apjukumu.

 

Lasīt vairāk: “Praktiskais Latvietis”, Nr.50 (785)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *