“Bergvik Skog” – otrs lielākais meža īpašnieks un apsaimniekotājs Latvijā

Uzreiz pēc AS „Latvijas valsts meži”, otrs lielākais meža īpašnieks un apsaimniekotājs Latvijā ir Zviedrijas „Bergvik Skog” grupa. Pēdējā gada laikā šīs grupas uzņēmumu SIA „Ruda”, SIA „Fragaria”, SIA „Myrtillus” un SIA „Bergvik Skog” kopējo meža īpašumu platības sasniegušas 90 000 hektāru.

SIA „Bergvik Skog” izpilddirektors Lars – George Hedlund neslēpj, ka galvenokārt īpašumu pārdevēji ir privātpersonas, bet mēdz būt arī uzņēmumi. Pārdoti tiek īpašumi, kuros lietaskoki izcirsti jau pirms kāda laika, un par kuriem tagad jāmaksā nodoklis, kā arī tādi, kas pieder vecākiem cilvēkiem un tiem, kas nedzīvo pie sava īpašuma un tādējādi kļūst tiem par apgrūtinājumu. Cilvēki netiek galā ar īpašuma apsaimniekošanu un pieņem lēmumu to pārdot. Sava nozīme ir arī ekonomiskajai situācijai Latvijā –  cilvēki  pārdod īpašumus, lai iegūtu finanšu līdzekļus. Arī zemes nodoklis Latvijā ir pietiekams iemesls, lai vecāki cilvēki izšķirtos par labu īpašuma pārdošanai. Turklāt tas jāmaksā regulāri, katru gadu. Piemēram, Zviedrijā nodokļa par zemi un mežu nav vispār. Ja tiek veikta saimnieciskā darbība, jāmaksā tikai peļņas nodoklis. Lars – George Hedlund atzīst, ka meža zemju īpašnieku maiņa savulaik notikusi arī Zviedrijā, koncentrējot lielu daļu platību profesionālu apsaimniekotāju īpašumā, taču tas noticis ilgākā laika posmā un pakāpeniski. Latvijā šī koncentrācija saspringti notiek smagā ekonomiskā stāvokļa dēļ. Cilvēki, kuriem nav zināšanas vai iespējas apsaimniekot savu īpašumu, pārdod to.

„Bergvik Skog” ir viens no lielākajiem Zviedrijas mežsaimniecības uzņēmumiem un mežu īpašniekiem, kas gadā savās mežu platībās izcērt aptuveni 6,8 miljonus kubikmetru koksnes.

 

Lasīt vairāk:“Meža Avīze” (Februāris, 2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *