LVM rīkotajā mežzinātnes dienā aplūko aktuālāko pētījumu rezultātus

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) 2. februārī LLU Meža fakultātē rīkoja Mežzinātnes dienu. Ar šo pasākumu uzņēmums uzsāka jaunu tradīciju nozarē – organizēt tematiskas mežzinātnes dienas par aktuālām jomām, tajās aplūkojot izpētes rezultātus.

AS “Latvijas valsts meži” padomnieks attīstības jautājumos M.Gaigals atklāja semināru, uzstājoties ar ievadrunu un izskaidrojot klātesošiem par semināra mērķiem. Seminārs norisinājās divās sekcijās:

1) Mežsaimniecības pielāgošana klimata izmaiņām;

2) Mežsaimniecības bioloģiskie riski, to ietekmes mazināšana.

Kā pirmais ar prezentāciju par klimata prognožu izstrādi uzstājās Latvijas universitātes zinātniskais vadītājs Uldis Bethers. Kā nākamais par mežsaimniecības pielāgošanu klimata izmaiņām uzstājās LVMI “Silava” vadošais pētnieks Ā.Jansons, kurš veicot literatūras apkopojumu par iespējamo biotisko faktoru izmaiņām konstatēja, ka mērenas klimatiskas izmaiņas veicinās saimniecībā nozīmīgu skujkoku dendrofāgo kukaiņu sugu un to nodarīto postījumu pieaugumu. Krasas temperatūras celšanās gadījumā (prognozes gadsimta beigām) nozīmīgāk cietīs lapukoki (bērzs, apse, alkšľi), kuru lapgraužu kukaiņu sugām raksturīgā prasība pēc paaugstinātākas temperatūras, nākotnē sagaidāmie klimatiskie apstākļi būs labvēlīgāki sakņu trupes Heterobasidion annosum s.l. attīstībai. Sagaidāms, ka daudzas kokaugu slimības un kaitēkļi būs postošāki, ņemot vērā, ka palielinās abiotiskie stresi, kas pastiprinākoku uzņēmību, jūtību.  Tika izstrādātas atsevišķas rekomendācijas to ietekmes mazināšanai.

Egļu bruņuts savairošanās rezultātā Latvijas mežos novēroti egļu masveida bojājumi. Par saviem izpētes rezultātiem semināra dalībniekiem izstāstīja LVMI “Silava” pētnieks Andis Lazdiņš. Bruņuts tika konstatēta visos pētījuma ietvaros ierīkotajos  parauglaukumos un par egļu bruņuts noteicošo lomu egļu bojājumu izraisīšanā pārliecināti arī lietuviešu kolēģi. Saistība starp egļu bruņuts izplatīšanos un egļu kalšanu konstatēta arī Baltkrievijā (jaunaudzēs) un Zviedrijas dienvidos.

Klātesošos ar saviem pētījumiem par egļu mūķeni iepazīstināja LVMI “Silava” pētnieks A. Šmits. Projekta mērķis bija novērtēt egļu mūķenes  izplatību un savairošanās reģionā Garkalnes apkārtnē, novērtēt egļu mūķenes attīstību un ietekmi uz mežaudzēm, kā arī dot rekomendācijas kaitējuma samazināšanai.

Semināra otrajā sekcijā par mežsaimniecības bioloģiskajiem riskiem un to ietekmes mazināšanu,  klātesošos ar sakņu trupes izplatību ierobežojošo faktoru izpētes rezultātiem iepazīstināja LVMI “Silava” pētnieks Tālis Gaitnieks. Par bioloģisko preperātu izmantošana sakņu trupes ierobežošanā pastāstīja LVM Apaļkoksnes piegādes Mežizstrādes attīstības daļas vadītājs Jānis Gercāns, par augu aizsardzību un mežsaimniecības sertifikāciju – Inga Spalvēna (LVM), bet par alternatīvām aizsardzības metodēm stādu aizsardzībai pret smecernieku bojājumiem – LVMI “Silava” pētnieks Agnis Šmits.

 

Avots:www.mf.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *