Rīgas pašvaldības uzņēmums SIA “Rīgas meži” uzsāk nodarboties ar mežizstrādi

2012. gada 16. janvāris iegājis Rīgas mežu vēsturē – ar šo dienu Rīgas pašvaldības uzņēmums SIA „Rīgas meži” uzsācis nodarboties ar mežizstrādi. Uzņēmums apsaimnieko gandrīz 70 tūkstošus hektāru meža un ir otrais lielākais mežu īpašnieks Latvijā uzreiz aiz valsts.

SIA „Rīgas meži” ik gadus realizējusi apmēram 150 000 kubikmetru koksnes, taču tas līdz šim noticis vienīgi cirsmu izsolēs, kurās tiek pārdoti augoši koki „uz celma”. Tas ir pats primitīvākais koksnes realizācijas veids, kas neļauj uzņēmumam iegūt koksnes pievienoto vērtību. Šī iemesla dēļ SIA „Rīgas meži” katru gadu zaudējusi lielus potenciāli iegūstamos līdzekļus. Tagad mežizstrāde ļaus sasniegt labāku darba kvalitāti, īstenot saudzīgāku attieksmi pret vidi (savējais mežs taču, ne svešs!) iegūt augstvērtīgus kokmateriālus un galu galā arī lielāku peļņu.

Arī AS „Latvijas valsts meži” jau atteikusies no augošu koku pārdošanas cirsmu izsolēs un tagad tirgo vienīgi apaļkoksnes sortimentus un šķeldu, tā iegūstot papildus pievienoto vērtību un palielinot savus ieņēmumus.

Pašlaik SIA „Rīgas meži” mežizstrādē nodarbina astoņus cilvēkus, kuri strādā uzņēmuma Daugavas un Garkalnes-Juglas mežniecībās. Daugavas mežniecībā mežizstrāde notiek meža kopšanas cirtēs, izlases cirtēs un sēklu koku novākšanā, bet Garkalnes-Juglas mežniecībā – cirsmās, kuras netika pārdotas izsolēs.

Jāatzīmē, ka cirsmu izsoles Rīgas mežos joprojām notiks. Taču ar laiku SIA „Rīgas meži” gatavojas sekot „Latvijas valsts mežu” paraugam un pakāpeniski atteikties no cirsmu izsolēm, tirgojot tikai apaļkoksni un zāģmateriālus. „Rīgas mežu” mežizstrādātāji jau saņēmuši arī pirmo apaļkoksnes pasūtījumu, no kura tiks izgatavoti ne vairāk, ne mazāk kā Latvijas Nacionālās operas skatuves grīdas dēļi. Tiem nepieciešami izmeklēti, bezzaraini priedes resgaļa baļķi, kuru diametrs ir vismaz 32 cm. Taču Rīgas priede sekmīgi tikusi galā ar šo uzdevumu. Ne velti tā skaitās viena no izcilākajām priežu varietātēm pasaulē, un no Rīgas priedēm savulaik savus karakuģus būvējis gan hercogs Jēkabs, gan briti, franči un holandieši.

 

Avots:www.rigasmezi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *