Latvijā ražotās koka rotaļlietas iekļautas pasaules labāko ražojumu sarakstā

“Dekoru fabrikas” ražotais skrejritenis “Duksis” bērniem no pusotra līdz pat četru piecu gadu vecumam attīsta koordināciju un stiprina muskuļus, ar to uz vietas var apgriezties par 360 grādiem. Mazākiem bērniem tas kalpo arī kā atbalsts, pie kura pieturēties, mācoties staigāt. Lai mazuli pavizinātu “Dukša” mugurā, pie tā var piesiet aukliņu. Izgatavots no bērza saplākšņa, pieejams dažādos toņos (balts, oranžs, dzeltens, brūns u. c.).

“Varis Toys” bērza koka guļbaļķu ēku konstruktori līdzās “Lego”, “Barbie”, “Tedy Bear” rotaļlietām iekļuvuši 100 pasaules labāko rotaļlietu un spēļu grāmatā “Toy design”, ko sastādījis mākslas un arhitektūras zinātnieks Kriss van Ufelens. Ar šo konstruktoru bērni var iejusties gandrīz vai arhitekta lomā. Patentētā “Lock-system” ļauj atsevišķas detaļas savienot cieši kopā un nodrošina uzbūvētās ēkas stabilitāti.

Viena no senākajām latviešu tautas rotaļlietām “Rūcenis” jeb vienkārša koka ripa uz auklas, ko izgatavo “Dekoru fabrika”, izklaidē un izglīto kinētikā skolas vecuma bērnus. Auklu ar koka ripiņu tās galā sagriež, ritmiski pavelk un atlaiž, satuvinot un attālinot rokas vienu no otras. Ripa rotē ap savu asi un izdod rūcošas skaņas. Mērķis ir noturēt ripas rotēšanas ritmu un neļaut tai apstāties.

Viena no dizainiski pievilcīgākajām Latvijā ražotajām bērza koka bērnu istabas kolekcijām, kas atbilst visiem drošības un kvalitātes standartiem, ir uzņēmuma “TROLL Sigulda” piedāvātā mēbeļu sērija “SUN” (gultiņa, kumode ar pārtinamo virsmu, skapis). ASV vietnē ģimenēm www.babbel.com gultiņa ieguvusi lielākās lasītāju simpātijas un apbalvojumu “Babble best 2011 cribs”. Gultiņu gali nav stūraini, bet noapaļoti. Gultiņas grīdu var variēt trīs dažādos augstumos. Krāsa: dabiska koka, balta vai arī individuāli izvēlēta.

Jau gandrīz 20 gadus vienkārša dizaina priedes un bērza koka bērnu istabas mēbeles – gultiņas, skapjus, krēslus, galdus, pārtinamās virsmas u. c. – Latvijas tirgum ražo uzņēmums “Daiļrade koks”, kura produkciju piedāvā mēbeļu veikalos “Čiekurs”. “Annahouse” ražo viegli saliekamus un izkrāsojamus kartona namiņus, leļļu mājas ar mazām kartona mēbelītēm, lidmašīnas un kuģus, ko stiprina ar lina auklām. Koka klucīšus, kartona māju, “progresīvo ģimenīti”, krāsojamo grāmatiņu diskā, zobainu kartona vilku, klūgu “Pīli” piedāvā Latvijas jauno dizaineru (Riharda Funta un Zanes Homkas duets) zīmols “Rijada”.

Klasika un gandrīz vai Latvijas dizaina ikona ir tradicionālais šūpuļzirdziņš, kas priecēja padomju laika bērnus. Tādus joprojām no bērza saplākšņa izgatavo uzņēmums “Troja” (AS “Latvijas finieris” meitasuzņēmums), kas šīs rotaļlietas Lielbritānijā pārdod pat septiņas reizes dārgāk nekā Latvijā.

“Lotes Toys” piedāvā desmitiem dažādu veidu oša un bērza koka rotaļlietu, kas apstrādātas ar tīru linsēklu eļļu un bišu vasku. Nav sīku detaļu, tās ir patīkamas taustei un dažādi funkcionālie risinājumi. Pieprasītākais ir velkamais “Tārpiņš”, kas veicina kustību iemaņas. Savukārt koka piramīda palīdz bērnam mācīties skaitīt, atšķirt dažādus lielumus un formas.

 

Avots: “Latvijas Avīze” (08.02.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *