Par putnu fotografēšanas ētiku un negatīvajiem aspektiem

Putnu fotografēšana ir kļuvusi par mūsu ikdienu. Vēl pirms divdesmit gadiem Latvijā ar to nodarbojās tikai saujiņa cilvēku, kas bija šīs nodarbes fanātiķi. Dažiem no tiem foto ķīmijas sagatavošana, filmu attīstīšana un bilžu kopēšana paņēma tikpat daudz, ja ne vēl vairāk laika, kā pati iešana dabā, lai putnus fotografētu. Kopš tā laika, pateicoties straujajai tehnikas attīstībai, daudz kas ir mainījies, padarot putnus pieejamākus kā jebkad iepriekš.

Labu attēlu iegūšanas nolūkā putnu fotogrāfi parasti cenšas putniem tikt pēc iespējas tuvāk, kas bieži beidzas ar putnu iztraucēšanu. Šāda traucēšana putniem var beigties ar barošanās vai atpūtas vietas pamešanu vai sliktākajā gadījumā pat ar nesekmīgu ligzdošanu, ja bildēts pie ligzdas. Augot putnu fotogrāfu saimei, nekritiskas to darbības rezultātā populārās putnu vērošanas vietās putniem var tikt radīts pastāvīgs traucējums, kas var novest pat pie te rodamās putnu daudzveidības un (caurceļošanas laikā) vienlaikus uzturošos putnu skaita samazināšanās.

Ievērojama daļa no publicētajām putnu fotogrāfijām tapusi pie ligzdām. Tā, neapšaubāmi, ir salīdzinoši vienkārša iespēja nokļūt putniem fotografējamā attālumā, tomēr šis paņēmiens rada zināmu “negatīvu pievienoto vērtību”, jo dažkārt pat salīdzinoši īss traucējums var novest pie ligzdas pamešanas un neviens, pat ne vislabākais kadrs, nav tā vērts.

 

Lasīt vairāk:www.dabasdati.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *