“BSW Latvia” iecerējis īstenot vērienīgu daudzmiljonu latu vērtu investīciju projektu

“Šobrīd vēl pāragri runāt gan par kopējo investīciju apjomu, gan par termiņu, kurā tās tiks īstenotas Latvijā,” skaidro SIA “BSW Latvia” valdes loceklis Inesis Ārgalis. Pērnā gada nogalē uzņēmuma mātes kompānija “BSW Timber” izplatīja paziņojumu par apjomīgu investīciju plānu 50 miljonu sterliņu mārciņu apmērā, kas paredz palielināt ražošanas jaudas Latvijas meitas kompānijā, kā arī Fortviljamsas kokzāģētavā Lielbritānijā. Tādējādi britu BSW savas uzņēmumu grupas ietvaros plānojis zāģmateriālu ražošanas apjomu palielināšanu par 30% no aptuveni 1,0 milj.m3 līdz 1,3 milj.m3 gadā. Mērķa īstenošanai uzņēmums iegādājies “Metsaliitto Group” ietilpstošās “Finnforest” 2010.gadā slēgtās kokzāģētavas aktīvus.

Jau šā gada pirmajā pusē uz Latviju no Somijas atceļos kokzāģēšanas un šķirošanas iekārtas. Uz Fortviljamsu tiks pārvestas “Finnforest” kokzāģētavas baļķu un zāģmateriālu šķirošanas un padeves līnijas. Šobrīd “BSW Latvia” ir viens no retajiem kokzāģētājiem Latvijā, kurš baļķu zāģēšanu īsteno ar diviem caurgājieniem caur vienu iekārtu, nevis taisnā līnijā, skaidro I. Ārgalis. Tāpēc uzņēmumam ir ierobežotas iespējas pārstrādāt visu dimensiju skujkoku zāģbaļķus. “Īstenojot modernizāciju, baļķu piegādātājiem būs iespēja piegādāt mums visu veidu zāģbaļķus, kas rodas mežā un bez šķirošanas piegādāt mums,” skaidro I.Ārgalis. Mehāniski noliekot jaunu līniju līdzās jau esošajai kokzāģēšanas līnijai, kopējā zāģmateriālu ražošanas jauda varētu sasniegt 220 000 m3 zāģmateriālu gadā. Taču jaudu palielināšana, pēc uzņēmuma pārstāvja teiktā, nav galvenais mērķis, it sevišķi, kad sarūk zāģbaļķu pieejamība un ir bažas par to, kas un kā notiks nestabilajos noieta tirgos ar zāģētās produkcijas pieprasījumu, patēriņu un cenām. Galvenais ieguvums no investīcijām būs darba efektivitāte un produkcijai pievienotā vērtība. „Varēsim strādāt mazāk, bet apjoms varētu būt tikpat liels kā iepriekšējos gados vai pat nedaudz lielāks – ap 150 000 m3 zāģmateriālu gadā,” tā I. Ārgalis. Viņš norāda, ka krīzes apstākļos no viena tirgus – Lielbritānijas – notikusi tirgus diversifikācija un pašlaik “BSW Latvia” savus produktus pārdod arī Nīderlandē, Beļģijā, Francijā, Izraēlā, Marokā, Ēģiptē, Japānā un Latvijā.

Uzņēmuma kopējās investīcijas varētu būt robežās no 3 līdz pat 10 miljoniem britu sterliņu mārciņu. “Ja tirgus situācija būs labvēlīga, tad investīcijas uzņēmumā var sasniegt arī 10 miljonus sterliņu mārciņu, ja ne, tad būs mazāks apjoms. Neesam ierobežoti termiņos, cik ilgā laikā šādas investīcijas jāveic – gada, divu vai piecu gadu laikā,” norāda I. Ārgalis. Viņš arī uzsver, ka tieši  no izejmateriālu pieejamības un tirgus situācijas tālākās virzības neskaidrība ir iemesli, kādēļ uzņēmums ir pārdomās, vai pretendēt un saistīt sevi ar tā dēvēto lielo investīciju projektu atbalstu.

2010.gadu SIA “BSW Latvia” noslēdza ar neto apgrozījumu 21,1 miljona latu apmērā, kas ir kāpums par 58% salīdzinājumā ar 2009.gada apgrozījumu, un tikai nedaudz mazāk (par 15%) nekā 2007.gadā gūtais apgrozījums.

 

Avots:”Dienas Bizness” (13.02.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *