No koksnes celulozes sāk ražot materiālu, kas stiprāks par tēraudu

Ne tik sen atklātā, neiedomājami izturīgā substance – nanokristalīna celuloze – tiek iegūta no zariem un salmiem. Tieši uz šo produktu lielas cerības šobrīd liek Kanādas papīra un celulozes industrija, kas pēdējo desmit gadu laikā piedzīvojusi ienākumu kritumu par 38%. Viņi ir pārliecināti, ka tieši šis lieliskais materiāls veidos stabilu pamatu jaunam uzņēmējdarbības atspērienam.

Celuloze ir viens no pamata ķieģelīšiem visā augu pasaules uzbūvē. Savukārt nanokristalīna celuloze (NCC) ir priežu skujām līdzīgas formas kristāli, kas tiek iegūti no balinātas, sausas koksnes biomasas un garumā ir mazāki par desmit nanometriem. Salīdzinājumam – cilvēka mats ir 10 000 reižu resnāks par šiem kristāliem! Lai gan kristāli ir šķietami smalki un vārīgi, savienoti kopā, tie veido struktūru ar ievērības cienīgām īpašībām. NNC ir stiprāka par tēraudu, taču ar daudzkārt mazāku blīvumu, kas padara to par ļoti pievilcīgu izejmateriālu produktiem, kam vienlaicīgi jābūt izturīgiem, cietiem un viegliem. Piemēram, automašīnu vai lidmašīnu detaļām. Turklāt NNC pārklājums atstaro ultravioleto un infrasarkano gaismu, kas ir ļoti lietderīga īpašība energoefektīvam logu stiklu pārklājumam, kā arī reaģē ar magnētiskajiem un elektriskajiem laukiem, kas padara to izmantojamu slepenu, neredzamu tekstu pierakstīšanai.

Šobrīd tiek testēts dučiem dažādu iespējamo NCC lietojuma veidu, un ļoti iespējams, ka kādu dienu tas kļūs par pavisam ierastu sastāvdaļu dažādos plaša patēriņa produktos, sākot no golfa nūjām un beidzot ar nagu vīlītēm. Jau 2012. gada sākumā Kanādas papīra ražotāja „Domtar” un bezpeļņas pētniecības institūta „FPInnovations” kopuzņēmums „CelluForce” ir sācis NCC ražošanu no koksnes celulozes savā nesen pabeigtajā rūpnīcā Vinsdorā, Kvebekā. Darbojoties ar maksimālo jaudu, ražotne varētu sagatavot apmēram tonnu NCC dienā, šim mērķim izmantojot divas tonnas celulozes. Taču sacensībā par iespēju pirmajiem uzsākt masveida NCC ražošanu ir arī citi dalībnieki – cits Kanādas uzņēmums „BioVision” sācis ķīmiski modificētas NCC versijas NanoCell ražošanu Monreālā, savukārt uzņēmums „Alberta Innovates” nopietni apsver iespēju NCC ražot gan no koksnes, gan salmiem.

 

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Janvāris 2012

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *