Pārstrādājot tonnu makulatūras, mēs saudzējam 14 kokus, kas auguši 40 gadu

Latvijā mēs katrs gadā patērējam ap 40 kg papīra, un makulatūra kopējo sadzīves atkritumu plūsmā veido 40% no atkritumu daudzuma. Lai izgatavotu 1 tonnu papīra, nepieciešams nocirsts aptuveni 14 koku. Makulatūras nodošana otrreizējai papīra pārstrādei nav tikai skolu privilēģija, kas regulāri tiek iesaistītas dažādās akcijās un projektos. To savākšanas punktos var nodot ikviens, kuram mājās veidojas lielāka vai mazāka papīru kaudzīte. Daži makulatūras pieņemšanas punkti par to arī maksā un ir gatavi braukt tai pakaļ. Tomēr ne katrā makulatūras pieņemšanas punktā pieņem visus papīra atkritumu veidus.

Visbiežāk cilvēki otrreizējai pārstrādei nodod grāmatas, avīzes, aprakstītus biroja papīrus, stāsta papīrfabrikas „Līgatne” mārketinga vadītāja Oļesja Dreimane. Pērn no skolām ievākts 900 tonnu papīra. Savāktā makulatūra tiek šķirota – vienā kaudzē krāsainais papīrs, citā – baltais, avīzes un tetrapakas. Lai ražotu jaunu papīru, ir svarīgas papīra proporcijas – cik daudz liek vienu vai otru makulatūru. Piemēram, no grāmatām ražo jaunu ietinamo papīru. Savukārt tetrapakas liek klāt visām papīra ražošanas receptēm. „Tā ir kā saistviela, jo tai ir visstiprākā šķiedra. Papīru var pārstrādāt tikai septiņas reizes, un katru reizi šķiedra kļūst īsāka – trauslāka.” Ja papīra izstrādājuma mūžs jau sasniedzis septiņas pārstrādes reizes, tas veidošanas procesā vienkārši izšķīst. Līgatnei var nodot arī aprakstītos biroja papīrus, kas saskavoti ar spirāli cietajos vākos un ko citviet nepieņem. No ievāktās makulatūras fabrikā ražo ietinamo papīru, kartonu, tapešu papīra pamatnes, tapešu un tualetes papīra čaulītes, akvareļpapīru. Kopš 2010.gada rudens papīrfabrika „Līgatne” otrreizējai pārstrādei pieņem arī sulu un piena pakas, jo ir apguvuši tehnoloģiju, kā no polialumīnija slāņa atdalīt pirmreizējo celulozes šķiedru, kas ir izturīga un uzlabo papīra īpašības. Papīrfabrikā no sulu un piena pakām ražo, piemēram, ietinamo papīru un kartonu.

Makulatūra ir ļoti laba un pieprasīta eksporta prece, tāpēc lielie šķiroto atkritumu apsaimniekotāji eksportē šo izejvielu ārvalstu papīra ražotājiem, un liela daļa Latvijas makulatūras nonāk ārzemēs, kur veicina to ekonomisko izaugsmi. Ja tiktu izveidota cita sistēma, kas veicinātu makulatūras palikšanu Latvijā, Līgatnes papīrfabrika daudz drosmīgāk varētu plānot investīcijas un palielināt ražošanas jaudu, atzīst uzņēmuma direktors Normunds Dzērve.

Par čaklākā makulatūras vācēja titulu kopš 2011. gada 5.oktobra cīnās 360 skolas un bērnudārzi, kad tika uzsākts biedrības „Latvijas zaļā josta” un Līgatnes papīrfabrikas rīkotais makulatūras vākšanas konkurss “Otru elpu papīram!”. Šajā laikā ar skolu palīdzību organizatoriem izdevies pārstrādei nodot vairāk kā 327 tonnas makulatūras, tādējādi no nociršanas izglābjot vairāk kā 4 578 kokus. Skolas makulatūru turpinās vākt līdz pat marta beigām. Konkursa uzvarētāji balvā iegūs dāvanu kartes sporta inventāra iegādei, kā arī iespēju piedalīties uzņēmuma Latvijas valsts meži rīkotajās aizraujošās vides izziņas ekskursijās. Katra skola, kas piedalās konkursā, par katru savākto makulatūras tonnu saņems arī 5 kg biroja vai zīmēšanas papīra no Līgatnes papīrfabrikas. Regulāri rīkoto makulatūras vākšanas kampaņu mērķis ir rosināt sabiedrību rīkoties videi draudzīgi, saudzējot dabas resursus un apkārtējo vidi, kā arī pievērst uzmanību izlietoto dzērienu un piena izstrādājumu kartona iepakojuma šķirošanas un otrreizējās pārstrādes esamībai Latvijā.

Līgatnes papīrfabrikai ir izveidota speciāla makulatūras savākšanas sistēma. Pieteikt savu papīra kravu var papīrfabrikas mājaslapā – uzrakstot pieteikumu vai piezvanot klientu apkalpošanas speciālistiem. Lai gan fabrika noteikusi, ka brauc tikai pie tiem, kuriem nododami ne mazāk kā 100 kilogramu makulatūras, tomēr O. Dreimane stāsta, ka busiņš brauc pie visiem un paņem tik daudz papīra, cik tajā brīdī mājās ir un cik cilvēks vēlas atdot.

 

Avots:www.diena.lv

www.makulatura.lv

www.zalajosta.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *