Somijā saražotās meža nozares produkcijas vērtība sasniegusi 20,8 miljardus eiro

Somijas meža nozares uzņēmumu saražotās produkcijas kopējā vērtība 2011.gadā pieauga par aptuveni 2%, sasniedzot 20,8 miljardus eiro, ziņo Somijas Kokrūpniecības federācija. Gada pirmajā pusē rūpniecības rādītāji meža nozarē bija pozitīvi, savukārt tuvojoties gada beigām, arvien negatīvāk ražošanas apjomus ietekmēja finanšu krīze Eiro zonā. Zāģmateriālu un saplākšņa materiālu ražošanas apjomu pieaugumu gada pirmajā pusē sekmēja zāģbaļķu pieejamība un ekonomikas attīstība.

2011.gadā Somijā kopumā saražoti 6,7 miljoni tonnu celulozes, kas ir aptuveni tikpat, cik 2010.gadā; 11,3 miljoni tonnu papīra un kartona izstrādājumu (-4%); aptuveni 10 miljoni kubikmetru zāģēto kokmateriālu (+7%) un aptuveni 8 miljoni kubikmetru saplākšņa (+6%).

Koksnes produktu eksporta vērtība salīdzinājumā ar 2010.gadu pieauga par 4%, savukārt saražoto celulozes, papīra un kartona izstrādājumu kopējā eksporta vērtība saglabājās praktiski nemainīga – aptuveni 8,5 miljardu eiro robežās.

Strukturālo pārmaiņu īstenošana Somijas papīra un kartona rūpniecības sektorā 2011.gadā turpinājās. Pieprasījuma attīstīšanā un industrijas konkurētspējas paaugstināšanā novirzīti kopumā aptuveni 540 miljoni eiro. Plānots, ka līdzīgs investīciju apjoms nozarē tiks ieguldīts arī šogad. Nozīmīgākais faktors, kas nosaka pieprasījumu pēc koksnes izstrādājumiem, ir attīstības tendences kopējā tirgū. Ne mazāk būtisks faktors ražošanā ir zāģbaļķu pieejamība un kokrūpnieku konkurētspēja. Tā kā lielākā daļa saražoto zāģēto kokmateriālu tiek izmantota būvniecībā, būtiska loma ir arī aktivitātes tendencēm būvniecības sektorā. Kopš aizvadītā gada vasaras prognozes par tālākas pasaules ekonomikas attīstības perspektīvām kļuvušas pesimistiskākas. Vairākos svarīgos Eiropas tirgos papildus saasinoties arī finanšu situācijai, būvniecības aktivitāte kopumā palēninājusies, negatīvi atsaucoties uz Somijas zāģmateriālu eksportu. Savukārt saplākšņa materiālu noiets lielā mērā atkarīgs no situācijas autorūpniecībā.

Nemainīgā apjomā pērn no Somijas eksportēta koksnes šķelda – aptuveni 320 000 kubikmetru. Savukārt tās eksporta vērtība, vidējai cenai paaugstinoties līdz 37 eiro kubikmetrā, pieaugusi par 9% līdz 12 miljoniem eiro. Šķeldas imports Somijā 2011.gada pirmajos 11 mēnešos sastādīja 3,6 miljonus kubikmetru, kas ir par 11% mazāk nekā 2010.gada attiecīgajā laika periodā. Tostarp no Krievijas par vidēji 40,8 eiro kubikmetrā (+14%) šķelda importēta 146 miljonu eiro vērtībā, veidojot 65% no kopējā Somijas šķeldas importa.

Koksnes granulu eksports no Somijas samazinājās par 20%, līdz novembra beigām kopumā sastādot 118 000 tonnu 15 miljonu eiro vērtībā (par vidēji 125,5 eiro tonnā). Importa cenai paaugstinoties par aptuveni 20% līdz 145,9 eiro par kubikmetru, procentuāli līdzīgā apjomā pērn samazinājās arī Somijas granulu imports – par 21%, sastādot aptuveni 13 000 tonnu 2 miljonu eiro vērtībā. Savukārt malkas ievedums, importa cenai paaugstinoties par 41% līdz 34 eiro par kubikmetru, samazinājās par 54% līdz 76 000 kubikmetru.

 

Lasīt vairāk:www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *