Valsts mežu apsaimniekotāja tīrā peļņa šogad varētu sarukt par 50%

AS “Latvijas valsts meži” pērn strādājusi ar 214 miljonus latu lielu neto apgrozījumu, kas ir tikai nedaudz mazāk nekā 2010.gadā, un 49 miljonus latu tīro peļņu (-37%). Šogad, pēc provizoriskām aplēsēm, LVM neto apgrozījums samazināsies par ceturtdaļu un būs aptuveni 160 miljoni latu, bet tīrā peļņa – tikai 25 miljoni latu, kas ir samazinājums par vēl teju 50%. Šādas prognozes pamatā ir gan tirgus pieprasījuma atslābums vairākiem apaļkoksnes sortimentiem, gan mazāki plānotie koksnes pārdošanas apjomi. „2012.gadā paredzēts pārdot 5,7 milj.m3 apaļkoksnes, kas ir par 1,1 milj.m3 mazāk nekā 2011.gadā un par 2,8 milj.m3 mazāk nekā tika realizēts 2010.gadā,” skaidro LVM valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks. Turklāt privātmežu īpašnieki, pēc pašreizējām prognozēm, ciršanas apjomu sarukumu LVM varētu nekompensēt.

„Papīrmalkas cenu kritums spiež prognozēt, ka privātmežos šogad ciršanas apjoms būs līdzvērtīgs 2011.gada apjomam vai pat vēl mazāks,” tā Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

R. Strīpnieks atgādina, ka pārdodamās koksnes apmēra ikgadēja samazināšana notiek saskaņā ar jau agrāk anonsētu grafiku. „2008.gada nogalē Latvijas valdība 2009. un 2010.gadā atļāva palielināt ikgadējo koksnes ciršanas apjomu par 2 miljoniem kubikmetru, un, lai strauji nesamazinātu pārdodamās koksnes apjomu no valsts mežiem, tas notiek pakāpeniski,” uzsver R. Strīpnieks.

„2012.gads visai meža nozarei ir jāvērtē ļoti piesardzīgi, kaut arī nozare šobrīd ir daudz konkurētspējīgāka nekā tā bija pirms iepriekšējās krīzes,” atzīst Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. „Šogad ir pieaugušas izmaksas, piemēram, naftas un līdz ar to arī degvielas cenas, turklāt vairākiem koksnes izstrādājumiem ir kritušās tirgus cenas, kas nozīmē mazāku rentabilitāti visai nozarei, arī LVM,” skaidro K. Klauss.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (09.03.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *