Pieprasījums pēc Latvijas apstrādes rūpniecības ražojumiem turpina augt

Šī gada janvārī, salīdzinot ar 2011.gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem ir audzis par 8,7%. Tas liecina, ka pieprasījums pēc Latvijas apstrādes rūpniecības ražojumiem, it īpaši ārējos tirgos, turpina pieaugt. Aptuveni 1/3 no apstrādes rūpniecības apgrozījuma pieauguma janvārī noteica pieprasījuma pieaugums vietējā tirgū.

Janvārī stabili turpināja pieaugt apgrozījums metālapstrādes nozarē. Pēc neliela samazinājuma decembrī, janvārī par 8% pieauga apgrozījums kokapstrādes nozarē (vietējā tirgū – par 3,8%; eksportā – par 11,8%). Salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pieauga par 15,3%. Lielākais ieguldījums pieaugumā bija lielākajām rūpniecības nozarēm – metālapstādei un kokapstrādei, kur apgrozījums janvārī pieauga par 18,8% (vietējā tirgū – par 21,5%; eksportā – par 16,7%). Mēbeļu ražošanā apgrozījums salīdzinājumā ar iepriekšējā gada janvāri pieauga par 6,2% (eksportā – par 9,6%, savukārt vietējā tirgū fiksēts samazinājums par 1,5%).

Tāpat virs pagājušā gada janvāra līmeņa (par 12,5%) faktiskajās cenās šogad ir Latvijas preču eksporta apjomi. Tradicionāli gadu mijā un janvārī eksporta un importa apjomi sarukuši, galvenokārt, mašīnbūves produkcijas eksporta samazinājuma, kā arī sezonālo faktoru ietekmē samazinoties lauksaimniecības un pārtikas preču eksportam. Janvārī eksporta struktūra pa preču grupām būtiski nav mainījusies – nozīmīgākās eksporta grupas ir koksne un tās izstrādājumi un metālapstrādes produkti. Koksne un koka izstrādājumi janvāra mēnesī no Latvijas eksportēti 87,7 miljonu latu vērtībā, kas ir par 9,1% vairāk nekā 2011.gada janvārī un veido 18,8% no kopējā Latvijas preču eksporta, savukārt importēti – 10,4 miljonu latu vērtībā (+56,6%), sastādot 1,7% no preču importa kopapjoma.

Apstrādes rūpniecības nozares turpmāko izaugsmi ietekmēs vairāki faktori, skaidro Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vadītājs Jānis Salmiņš. Nozarēs, kas lielākā mērā ir saistītas ar eksportu, piemēram, kokapstrāde un metālapstrāde, attīstību ietekmēs ekonomiskā situācija tirdzniecības partnervalstīs, kā arī cenu tendences pasaules tirgū. Ņemot vērā neskaidrības un riskus ārējos tirgos, sagaidāms, ka eksporta pieauguma tempi kopumā šogad būs mērenāki nekā 2011.gadā.

 

Avots:www.em.gov.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *