Termiski apstrādātās koksnes priekšrocības, trūkumi un izmantošanas iespējas

Termokoksnes galvenā īpatnība ir tās mehānisko īpašību apvienojums, kas raksturīgs ķīmiski modificētām koksnēm, ar dabīgās koksnes ekoloģiskumu. Šo iemeslu dēļ termokoksne arvien plašāk tiek izmantota būvniecībā – gan ārējo fasāžu apdarē, gan interjera veidošanā. Vislielākais pieprasījums ir pēc produktiem izmantošanai  ārējā apdarē, kas ražoti no egles un priedes koksnes. Cietās koksnes galvenās priekšrocības ir vizuālā un virsmas kvalitāte, tāpēc šie materiāli lielākoties tiek izmantoti iekšējai apdarei, sevišķi grīdas segumiem.

Termokoksnes galvenās priekšrocības ir teicamas mehāniskās un ekspluatācijas īpašības (plašs pielietošanas spektrs, koksnes aizsarglīdzekļu ekonomija), estētiski augstvērtīgs izskats, materiāli ir ekoloģiski. Ēkas celtniecību iespējams veikt, neuztraucoties par ēkas nesošo sienu, durvju un logu aiļu sēšanos un žūšanas procesiem. Savukārt galvenie trūkumi – salīdzinošais trauslums un samērā augstā cena. Termokoksni nav ieteicams izmantot saskarē ar zemi, tā ir pakļauta ultravioleto staru kaitīgajai iedarbībai un tai piemīt specifisks degoša koka aromāts, kas ar laiku gan izvēdinās.

Pētījumi liecina, ka termoapstrāde būtiski (15-25 reizes) palielina koksnes bioloģisko ilgmūžību (noturību pret bioloģiskiem bojājumiem). Tangenciālā un radiālā stabilitāte pēc termoapstrādes palielinās 10-15 reizes. Līdz ar to termokoksnes materiālu izmēri nemainās mitruma un ārējās vides temperatūras svārstību dēļ. Koksnes mitruma pakāpe termoapstrādes rezultātā samazinās vidēji par 40-50% salīdzinājumā ar termiski neapstrādātu koksni un būtiski (3-5 reizes) samazina mitruma uzsūkšanos. Termiski apstrādāta koksne desmitiem reižu ātrāk atbrīvojas no ārējās vides radītā mitruma. Pat ilgstoša mitruma iedarbības rezultātā termokoksnes materiālu ģeometriskie izmēri mainās 3-4 reizes mazāk nekā parastajiem kokmateriāliem.

Termokoksni plašo izmantošanas spektru nosaka trīs galvenās termokoksnes īpašības – ilgmūžība, ūdensnecaurlaidība un izmēru nemainīgums. Visplašāk termokoksni izmanto fasāžu ārējā apdarē. Tā kā termiski apstrādātā koksne ir izturīga pret atmosfēras iedarbību (lietu, vēju, sniegu utt.), to bieži izmanto, būvējot pirtis, lapenes, dārza mājas, lodžijas u.c. Augstvērtīgo estētisko īpašību dēļ šis materiāls arvien biežāk tiek izmantots arī iekšējai apdarei.

 

Lasīt vairāk:www.termokoksne.lv

www.building.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *